سازمان ملل: مانع کمک به نیازمندان افغان نشوید

Image caption سازمان ملل نگران رسیدن کمک ها به نیازمندان است

سازمان ملل از طرفهای درگیر جنگ در افغانستان خواسته است که مانع رسیدن کمک به آسیب دیدگان و بیجا شدگان نشوند.

مقامات سازمان ملل در کابل اعلام کردند که کامیونهای حامل کمکهای این سازمان به آسیب دیدگان و آوارگان ولایت فراه در غرب افغانستان، به دلایل امنیتی در میان راه متوقف شده و هنوز به محل نرسیده است.

این سازمان در حالی از نرسیدن کمکها به نیازمندان ابراز نگرانی می کند که اخیراً عملیات هوایی در ولایت فراه منجر به کشته شدن دهها غیرنظامی شد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل، یوناما، می گوید هنوز ناامنی در این منطقه ادامه دارد و این وضعیت باعث شده که کمکهای انسان دوستانه به آن جا نرسد.

نیلاب مبارز، یکی از سخنگویان یوناما در یک نشست خبری در کابل گفت کمک هایی که کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به این منطقه فرستاده بود، هنوز به دلیل ادامه ناامنی به آن جا نرسیده است.

خانم مبارز گفت برای بهبود وضعیت کمک رسانی به نیازمندان، گفتگوهایی با سران قومی و مقامات محلی در منطقه ادامه دارد و سازمان ملل کوشش می کند کمک ها به نیازمندان برسد.

Image caption سخنگوی سازمان ملل می گوید ناامنی از دلایل اصلی نرسیدن کمک ها به نیازمندان است

این سخنگوی یوناما از طرفهای درگیر جنگ در افغانستان خواست که مانع فرستادن کمک به آسیب دیدگان و نیازمندان در مناطق ناامن نشوند.

خانم مبارز همچنین گفت که بیش از هزار خانواده در مناطق جنوبی افغانستان به دلیل وضعیت نامناسب امنیتی مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

این مقام سازمان ملل گفت بیشتر این آوارگان از ولایت های ارزگان و زابل به ولایت قندهار پناه برده اند. اما تا حال به درستی روشن نیست که این خانواده ها در چه وضعیتی به سر می برند. اما گفته می شود اداره پناهندگان سازمان ملل کمکهای اضطراری به آنها فرستاده است.

مقامات سازمان ملل همچنین می گویند امدادرسانان این سازمان در حال توزیع کمک ها به آسیب دیدگان سیلابهای اخیر در مناطق شمالی و شمال شرقی افغانستان هستند.

اما این مقامات می گویند دسترسی به برخی مناطق، از جمله مناطقی در شمال شرق افغانستان به دلیل بسته بودن راهها ناممکن است.

بر اساس آمار رسمی، جاری شدن سیلابها در افغانستان جان بیش از صد تن را گرفته و صدها خانه و هزاران جریب زمین را تخریب کرده است.

کمک دولت به آسیب دیدگان شمال

Image caption سیلاب در افغانستان در هفته های اخیر بیش از صد تن را کشته است

بر اساس یک خبر دیگر، دولت افغانستان تصمیم گرفته است که ۵۰ تن از ۲۵۰ هزار تن گندم خریداری شده از هند، به آسیب دیدگان حوادث طبیعی در شمال این کشور کمک کند.

دفتر رسانه های دولت افغانستان می گوید این تصمیم در نشست امروز شورای وزیران این کشور اتخاذ شد.

دولت افغانستان این گندم را زمستان گذشته از هند خرید و تا حال به افغانستان منتقل نشده بود. مقامات افغان می گویند نخستین محموله ۵۰ تنی آن ماه آینده به این کشور خواهد رسید.

دفتر رسانه های حکومت افغانستان می گوید این محموله به نیازمندان مناطق شمالی افغانستان، که در هفته های اخیر عمدتاً بر اثر جاری شدن سیلاب آسیب دیدند کمک خواهد شد.

وحید عمر، مسئول دفتر رسانه های حکومت گفت بقیه این گندم، که تا پایان سال جاری به افغانستان منتقل خواهد شد، در ذخایر استراتیژیک این کشور ذخیره خواهد شد.

به گفته او، مسئولیت انتقال این گندم تا ایالت راجستان هند به عهده دولت هند خواهد بود و از آن جا از طریق بندر چابهار ایران به ولایت نیمروز افغانستان منتقل خواهد شد. مقامات می گویند علاوه بر ذخیره کردن این گندم، افغانستان به ۵۰۰ هزار تن گندم دیگر هم نیاز خواهد داشت. در حالی که این نیازمندی در سال گذشته پنج برابر بیشتر از این رقم بود. مقامات افغان اظهار امیدواری کرده اند که با توجه به افزایش بارش باران در سال جاری خورشیدی میزان واردات گندم به این کشور نسبت به سال های گذشته کاهش یابد.

مطالب مرتبط