روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۸ ثور

مسائل انتخاباتی و نشست سه جانبه رهبران ایران، افغانستان و پاکستان در روزهای آینده در تهران، از موضوعهای عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار با اشاره به سخنان اخیر رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان نوشته است که تلاش های این کمیسیون برای تعیین شرایط جدید برای نامزدهای ریاست جمهوری، "قانون اساسی را زیر سوال می برد."

عزیزالله لودین، رئیس این کمیسیون روز شنبه، ۲۶ ثور/اردیبهشت همزمان با اعلام فهرست ابتدایی نامهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت که تلاشهای کمیسیون برای وضع "محدودیت هایی" در مورد شرکت نامزدهایی که پیشینه جنگی دارند، به نتیجه نرسیده است.

ماندگار این اظهارات را "دیرهنگام" خوانده و افزوده است که کمیسیون در حالی از وضع شرایط تازه سخن می گوید که ۴۴ نامزد رسماً برای شرکت در انتخابات ثبت کرده اند. نویسنده پرسیده است که چرا کمیسیون انتخابات پیش از ثبت نام نامزدها برای وضع این شرط ها تلاش نکرد.

روزنامه همچنین درخواست کمک کمیسیون انتخابات از قوه قضائیه برای تعیین "معیارهای شایستگی" نامزدهای انتخابات را هم "عجیب" دانسته است. ماندگار پرسیده که کمیسیون چگونه با پشت سر گذاشتن یک دور انتخابات، اکنون متوجه چنین "مساله مهم" شده است.

اما روزنامه نخست با توجه به نقش رسانه ها در روند انتخابات و آگاهی دهی به مردم، نوشته است که "کاستی ها و مشکلات رسانه ها" کمتر از دیگر زمینه ها نیست.

نخست مدعی است که "در کار رسانه ای امروز کشور نه معیاری وجود دارد و نه تعهد و رسالتی، هر آن چه منافع اربابان پول دهنده باشد، حقیقت همان است و هر آن چه حاکمان بی باک و ناکام کشور می گویند همان سخن رسانه است."

سرمقاله نویس نخست افزوده این که رسانه ها "همیشه نشخوارگر خورده های مقامها باشند" به یک "فرهنگ" در میان رسانه ها مبدل شده است. به نظر نویسنده، "این امر سلامت کار رسانه ای را در تمام عرصه ها، به خصوص انتخابات و بازتاب متوازن رویدادهای آن زیر سوال برده است".

نشست سران در تهران

روزنامه اراده در صفحه نخست خود با اشاره به نشست سه جانبه رهبران افغانستان، ایران و پاکستان در تهران، که روز سه شنبه، ۲۹ ثور، برگزار خواهد شد، نوشته که این نشست "بیشتر از منظر تشریفاتی مد نظر است تا تصمیمها و اجرای تعهدات آن در قبال امنیت و ثبات منطقه".

اخیراً دفتر رئیس جمهوری ایران خبر داد که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان به تهران سفر می کنند و در گفتگویی سه جانبه با میزبانی محمود احمدی نژاد، رئیس جهموری ایران شرکت خواهند کرد.

به نظر اراده دولتمردان هر سه کشور اوضاع منطقه را از "دیدگاه خود" بررسی می کنند و بر اساس همین دیدگاه گام بر می دارند.

اراده نتیجه گیری کرده "تا زمانی که تعهد همگانی و اراده سیاسی همه جانبه و واحد در این خصوص موجود نباشد، بعید است که چالشهای کنونی سایه اش را از فضای پرتنش منطقه بردارد و منطقه در راه ثبات سیاسی و امنیت مطمئن گام بردارد."

روزنامه هشت صبح هم در مطلب اصلی خود با اشاره به همین نشست نوشته که "موقعیت آسیب پذیر ما همسایگان ما را همیشه به طمع انداخته است تا با سوء استفاده از ضعف و بیچارگی ما بهره برداری همه جانبه کنند."

نویسنده هشت صبح تاکید کرده است که "البته نباید پرتوقع بود و انتظار داشت که ایران و پاکستان کاری غیر از این کنند".

هشت صبح در ادامه افزوده که "مشکل اساسی ما ناتوانی، سوء مدیریت و فسادی است که در داخل کشور ما وجود دارد." روزنامه تاکید کرده که تا زمانی که این مشکل وجود داشته باشد "هر همسایه ای می تواند از آن استفاده کند".

نیروهای جدید آمریکایی در قندهار

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با توجه به استقرار ۲۵۰۰ سرباز جدید آمریکایی در قندهار، در جنوب افغانستان تاکید کرده که لازم است این سربازان بیشتر در مناطق مرزی برای جلوگیری از رفت و آمد ستیزه جویان مستقر شوند.

به نظر انیس، ممکن است جابجایی این نیروها برای تامین امنیت انتخابات آینده افغانستان موثر باشد، اما به تعبیر نویسنده، اعزام این نیروها به مناطق مختلف افغانستان، در کل، پاسخگوی نیازهای امنیتی این کشور نیست.

انیس در ادامه تاکید کرده که کشورهای کمک کننده برای تقویت امنیت و ثبات در کشور در کنار اعزام نیروی نظامی باید به اجرای طرحهای عمرانی، بازسازی، ایجاد شغل برای بیکاران و تقویت ارتش ملی افغانستان نیز توجه کنند.

روزنامه افغانستان هم نوشته که در وضعیت کنونی اعزام این نیروها به افغانستان، برای تامین امنیت برگزاری انتخابات در این کشور می تواند نقش موثری داشته باشد.

نویسنده تاکید کرده است که تلاشها برای تامین امنیت پایدار در افغانستان زمانی موثریت بیشتر دارد که بر رشد و توسعه ظرفیت های ملی در این کشور سرمایه گذاری شود.

به نظر روزنامه، مشکلات اقتصادی و فقر در افغانستان از عواملی است که بسیاری از مشکلات دیگر، از جمله ناامنی از آن ناشی می شود. به عقیده نویسنده، افغانستان بیشتر در این زمینه نیازمند کمک های بین المللی است.

مطالب مرتبط