سوء قصد ناکام به جان برادر رئیس جمهوری افغانستان

احمد ولی کرزی
Image caption احمد ولی کرزی از چهره های خبرساز در جنوب افغانستان است

احمد ولی کرزی، رئیس شورای ولایتی قندهار و برادر رئیس جمهوری افغانستان از یک سوء قصد در شرق کابل جان به سلامت برد.

آقای کرزی، در گفتگویی با بی بی سی گفت که او با گروهی از سران قومی قندهار به ولایت شرقی ننگرهار رفته بود و در بازگشت از آنجا در منطقه "سروبی" در شرق کابل هدف سوء قصد افراد وابسته به گروه طالبان قرار گرفت.

آقای کرزی گفت: "ساعت هفت صبح (۲۸ ثور/اردیبهشت) طالبان سر راه ما کمین کرده بودند و به سوی ما تیراندازی کردند. یک محافظ من کشته شد و ما از منطقه بیرون شدیم."

به گفته آقای کرزی، افراد طالبان علیه او از راکت انداز و مسلسل کار گرفتند. رئیس شورای ولایتی قندهار گفت که به دیگر همراهان او در این تیراندازی آسیبی نرسیده است.

ولی کرزی از چهره های خبرساز در جنوب افغانستان است. ظرف ماههای گذشته اتهاماتی علیه او در برخی رسانه های داخلی و غربی مطرح شد.

برخی از رسانه های غربی آقای کرزی را در تجارت غیرقانونی مواد مخدر در مناطق جنوبی افغانستان دخیل دانستند. اما او این اتهامات را به شدت رد کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی در شماره پنجم اکتبر ۲۰۰۸ خود نوشت که احمد ولی کرزی از "افراد کلیدی" در قاچاق مواد مخدر است.

در این گزارش آمده بود که در مواردی اتفاق افتاده است که نیروهای امنیتی افغان کامیون حامل هروئین را متوقف کرده اند، اما آقای کرزی به آنها دستور داده که کامیون را رها کنند.

اما آقای کرزی در یک نشست خبری گفت که این گزارشها ناشی از اختلافهای غرب و به ویژه آمریکا با حامد کرزی، برادر بزرگ او بوده است.

به گفته ولی کرزی، زمانی که حامد کرزی، رئیس جمهوری از کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان انتقاد کرد، "نشر چنین گزارش هایی از سوی آمریکایی ها دور از انتظار نبود."

برخی از کارشناسان می گویند ولی کرزی در مناطق جنوبی افغانستان به دلیل این که برادر رئیس جمهوری است، از صلاحیت های گسترده ای برخوردار است.

حتی برخی ها او را در برکناری و همچنین انتصاب شماری از والی ها و مقامهای امنیتی در جنوب افغانستان دخیل می دانند.

اما احمد ولی کرزی همواره این اتهامات را رد کرده است.