غیرنظامیان در تیراندازی ارتش افغانستان کشته شدند

سربازان ارتش افغانستان در شرق (عکس از آرشیو)
Image caption سربازان ارتش افغانستان در شرق (عکس از آرشیو)

وزارت دفاع افغانستان پذیرفته است که حداقل سه غیرنظامی افغان در اثر تیراندازی سربازان ارتش این کشور در شرق افغانستان کشته شده اند.

در این تیراندازی که در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار صورت گرفته، یک غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده و مسئولان وضعیت صحی او را وخیم گزارش کرده اند.

وزارت دفاع افغانستان علت این تیراندازی را واضح نکرده است. اما شماری از مردم محل به خبر نگاران گفته اند که این سربازان با افرادی که در تیراندازی کشته شده اند، خصومت شخصی داشته اند.

این ادعا هنوز به درستی قابل تایید نیست.

وزارت دفاع افغانستان با انتشار یک اعلامیه، با محکوم کردن این حادثه اعلام کرده است که هرسه تن از سربازانی که در این تیر اندازی دست داشته اند، باز داشت شده اند.

مسئولان وزارت دفاع می گویند تحقیق در این مورد آغاز شده و عاملان آن مجازات خواهند شد.

این حادثه در حالی صورت می گیرد که کشته شدن دهها غیرنظامی در غرب افغانستان که در عملیات نظامی نیروهای آمریکایی کشته شدند، از قبل نیز افغانها را خشمگین کرده است.

در هفته های اخیر، دهها نفر در ولایت غربی فراه در کابل، پایتخت افغانستان، در اعتراض به کشته شدن غیرنظامیان دست به تظاهرات زدند.

این انتقادها بیشتر متوجه نیروهای خارجی بوده است که به گفته مقامات و مردم، بدون هماهنگی لازم با نیروهای افغان دست به عملیات زده و منجر به کشته شدن غیرنظامیان می شوند.

اما به نظر می رسد حادثه تازه در جلال آباد که شهروندان غیرنظامی در اثر تیراندازی سربازان ارتش افغانستان کشته شدند، نگرانی ها نسبت به عملکرد نیروهای امنیتی افغان را نیز افزایش دهد.

مطالب مرتبط