میدانهای نفت و گاز شمال به داوطلبی گذاشته شد

ابراهیم عادل، عکس از سایت وزارت معادن افغانستان
Image caption آقای عادل می گوید درآمد افغانستان ظرف شش سال آینده از پروژه های معادن این کشور به یکنیم میلیارد دلار خواهد رسید

مقامات افغان می گویند شرکتهای بزرگ نفت و گاز جهان برای کار در سه میدان نفت و گاز در شمال این کشور اعلام آمادگی کرده اند.

ابراهیم عادل، وزیر معادن افغانستان در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که این میدانها رسماً به "داوطلبی" (مناقصه) گذاشته شده است.

وزیر معادن افغانستان، که پس از شرکت در پنج کنفرانس سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز تازه به کابل باز گشته است، گفت که این سه میدان نفت و گاز در ولایت های جوزجان و سرپل در شمال افغانستان قرار دارند.

آقای عادل گفت که با جود بحران اقتصادی در جهان، بزرگترین شرکتهای نفتی و گازی جهان برای سرمایه گذاری در استخراج نفت و گاز افغانستان اعلام آمادگی کرده اند.

وزیر معادن افغانستان گفت که قرار است ظرف یک ماه دیگر این شرکت ها پیشنهادهای خود را در زمینه سرمایه گذاری و استخراج نفت و گاز شمال افغانستان به دولت این کشور ارائه کنند.

او با اشاره به علاقه مندی شرکتهای بزرگ جهان برای سرمایه گذاری در افغانستان، ابراز امیدواری کرد که در آینده شمار میدانهای نفتی و گازی این کشور به دهها میدان برسد.

آقای عادل گفت: "حالا ما سه بلاک (میدان) را به داوطلبی گذاشته ایم. دو میدان گاز در ولایت جوزجان است- در کنار هم و یک میدان به نام قشقری در ولایت سرپل است."

ابراهیم عادل افزود "حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب گاز در این منطقه داریم و حدود هفت تا ۱۰ میلیون تن نفت."

آقای عادل همچنین گفت: "افغانستان شاید ۸۰ تا ۱۰۰ میدان نفت و گاز داشته باشد و ما ( افغانها) دهها یا صدها سال دارای نفت و گاز و صنایع پتروشیمی خواهد بود."

وزیر معادن افغانستان گفت که با آغاز طرح استخراج نفت و گاز، درآمدهای این کشور به میلیونها دلار خواهد رسید. آقای عادل ابراز امیدواری کرد که کشور او ظرف شش سال آینده بتواند بودجه خود از درآمدهای داخلی تامین کند.

آقای عادل گفت: "فکر می کنم از مجموع پروژه های وزارت معادن سالانه یک و نیم میلیارد دلار درآمد خواهیم داشت. اگر شما یک و نیم میلیارد دلار درآمد داشته باشید و به اضافه درآمدهای دیگر، افغانستان از نظر بودجه داخلی بی نیاز می شود."

در همین حال قرار است کار معدن مس "عینک" ولایت لوگر، در جنوب کابل از سوی یک شرکت چینی به زودی آغاز شود.

معدن آهن "حاجیگک" در ولایت بامیان هم چندی پیش به داوطلبی گذاشته شده است و تا حال ۹ شرکت برای سرمایه گذاری در کار استخراج این معدن بزرگ آهن اعلام آمادگی کرده اند.

مطالب مرتبط