تهدیدها در افغانستان چند مدرسه دیگر را بست

مدرسه ای در افغانستان، عکس از آرشیو
Image caption تهدیدهای امنیتی در جنوب افغانستان، از چالشهای عمده در برابر فعالیت مدارس است

گزارشها از ولایت پکتیکا، در شرق افغانستان حاکی است که چندین مدرسه به دلیل ادامه تهدید ها از سوی طالبان بسته شده اند.

ساکنان ولایت پکتیکا در شرق افغانستان می گویند طالبان با پخش شب نامه هایی به همه دانش آموزان هشدار داده اند که به مکتب (مدرسه) نروند، تا هدف حملات طالبان قرار نگیرند.

شماری از ساکنان محل به خبر نگاران گفته اند این شب نامه ها از سوی فرماندهان محلی طالبان در این منطقه پخش شده است.

عبیدالله، یکی از روزنامه نگاران محلی در پکتیکا به بی بی سی گفت که دانش آموزان دختر در این ولایت با دشواری های زیادی روبرو هستند.

این خبرنگار محلی گفت: "در این اواخر در چند ولسوالی پکتیکا از سوی طالبان شب نامه پخش شد. در این شب نامه ها آمده بود که اگر دانش آموزان و یا آموزگاران به مکتب بروند با خطر مرگ روبرو می شوند و مکاتب آنان بسته می شود."

عبیدالله افزود: "در حال حاضر، به جز در دو یا سه ولسوالی، مکاتب دخترانه در سراسر پکتیکا بسته است و مکاتب پسرانه هم در بسیاری از ولسوالی ها غیر فعال اند."

خبرنگاران می گویند سران قبائل و رهبران مذهبی در تلاش بازگشایی این مکاتب اند، اما هنوز این تلاشها به جایی نرسیده است.

به گفته آنان، طالبان در بسیاری از بخش های ولایت پکتیکا نفوذ دارند و نیروهای دولتی در بسیاری موارد قادر به حفاظت از مکاتب و دیگر ساختمانهای دولتی در این ولایت نیستند.

آصف ننگ، سخنگوی وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان به بی بی سی گفت در چند روز گذشته چندین مدرسه بازگشایی شده، اما چند مدرسه دیگر در بخشهایی از ولایت پکتیکا بسته شده اند.

شاهدان عینی می گویند در برخی موارد طالبان در ولایت پکتیکا حتی کارمندان اداره های دولتی را نیز تهدید به ترک وظایف دولتی شان کرده اند، اما مقامات محلی این ولایت می گویند وضعیت در ولایت پکتیکا به گونه ای نیست که در رسانه ها بازتاب می یابد.

در حال حاضر ۴۱۳ مدرسه در شش ولایت ناآرام جنوب و جنوب شرق افغانستان به دلیل ادامه ناامنی ها و هشدارهای طالبان در جنوب افغانستان نیز مسدود اند.

وزارت معارف افغانستان در روزهای اخیر اعلام کرد که چندین مکتب در نتیجه تلاش مشترک سران قومی و وزارت معارف (آموزش و پرورش) در مناطق ناآرام در جنوب بازگشایی شده اند و تلاشها برای بازگشایی مکاتب باقی مانده ادامه دارد.

مطالب مرتبط