افغانستان در تلاش پیوستن به سازمان تجارت جهانی

وحیدالله شهرانی، عکس از سایت وزارت تجارت
Image caption آقای شهرانی می گوید آمریکا با استفاده از نفوذ خود در سازمان تجارت جهانی برای پیوستن افغانستان به این سازمان کمک خواهد کرد

وزارت تجارت/ بازرگانی افغانستان از آمریکا خواسته است که برای هموار کردن زمینه پیوستن افغانستان به سازمان تجارت جهانی کمک کند.

وحید الله شهرانی، وزیر تجارت افغانستان، که به تازگی از سفر آمریکا بازگشته در یک نشست خبری در کابل گفت: "ایالات متحده آمریکا در سازمان تجارت جهانی و تمام موسسات اقتصادی بین المللی نفوذ دارد. آنها (مقامات آمریکایی) بر اساس همین نفوذ خود وعده همکاری بیشتر دادند."

آقای شهرانی در این نشست همچنین گفت که صادرات افغانستان در سال جاری خورشیدی در مقایسه با سال گذشته ۲۱ درصد افزایش یافته است.

به گفته وزیر تجارت افغانستان، صادرات این کشور در سال گذشته به ۵۴۷ میلیون دلار رسیده بود.

قالی، میوه خشک، قره قل و گیاهان دارویی، از عمده ترین اقلام صادراتی افغانستان به شمار می رود.

آقای شهرانی افزود که در این سفر با برخی از مقامات پاکستانی نیز برای بهبود وضعیت ترانزیتی برای بازرگانان افغان گفتگو کرده است. به گفته او، ممکن است تا پایان سال ۲۰۰۹ میلادی تفاهمنامه ای در این خصوص میان مقامات دو کشور به امضا برسد.

وزیر بارزگانی افغانستان گفت: "بر اساس این موافقتنامه همان تسهیلاتی را که ما به تجار و کاروانهای تجاری پاکستانی در بندرهای شمالی خود برای دسترسی به بازارهای آسیای میانه، مانند ازبکستان، تاجکستان و ترکمنستان می دهیم، پاکستان مکلف است، عین امتیازات را در بندر های خود تاجران افغان بدهد."

آقای شهرانی در این نشست همچنین از حمایت مالی بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی از دو طرح عمرانی برای ساختن خط آهن در شرق و شمال افغانستان خبر داد.

به گفته او، بانک جهانی در تمدید خط آهن از منطقه ای موسوم به "لندی کوتل" در داخل خاک پاکستان تا جلال آباد، در شرق افغانستان به طول بیش از صد کیلومتر، کمک می کند.

وزیر بازرگانی افغانستان همچنین گفت بانک توسعه آسیایی هزینه ساخت خط آهن از بندر حیرتان تا منطقه دو راهی حیرتان، در شمال افغانستان را به دوش گرفته است.

طول این خط آهن از بندر حیرتان، در مرز ازبکستان تا منطقه دوراهی ۳۴ کیلومتر است.

آقای شهرانی گفت در این سفر گفتگو های با مقامات بانک توسعه آسیایی نیز داشته است.

به گفته آقای شهرانی، بانک توسعه آسیایی همچنین تعهد کرده که هزینه ساخت یک خط آهن دیگر، به طول ۳۵ کیلومتر میان ترکمنستان و بندر آقینه در ولایت فاریاب افغانستان را نیز بپردازد.

به گفته آقای شهرانی ممطالعات فنی این طرحها به حمایت مالی بانک توسعه آسیایی و بانک جهانی به زودی آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط