برق ازبکستان به کابل رسید

حامد کرزی و اسماعیل خان
Image caption در سی سال گذشته حتی کابل پایتخت نیز با کمبود انرژی برق مواجه بوده است

کارخط انتقال انرژی برق ازبکستان به افغانستان نهایی شد و همچنین ایستگاه توزیع برق چمتله در شمال کابل به بهره برداری سپرده شد.

این خط در حال حاضر 150 مگاوات برق را از ازبکستان به کابل انتقال می دهد و در نظر است تا دو ماه دیگر، ظرفیت آن به 300 مگاوات افزایش یابد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که این خط و ایستگاه توضیع برق (ساب استیشن) "چمتله" را در شمال کابل افتتاح می کرد، از سازمانها و کشورهایی که در ایجاد این مرکز و انتقال انرژی برق از ازبکستان به کابل همکاری کرده اند، قدردانی کرد.

مسئولان می گویند، افتتاح این مرکز در کابل، شهرهای کابل، مزار شریف، ایبک مرکز ولایت سمنگان، پلخمری مرکز ولایت بغلان در شمال افغانستان را از انرژی برق کافی بهره مند خواهد کرد.

به گفته مقامات افغان، با آغاز به کار خط دوم انتقال برق، یک سوم افغانستان از انرژی برق برخوردار خواهد شد.

این مسئله، برای افغانستان، کشوری که ظرف سالهای متمادی با کمبود شدید انرژی برق روبرو بوده، خبر خوشی است.

افزایش انرژی برق

وزارت انرژی و آب افغانستان می گوید این خط برق 462 کیلومتر طول دارد و در انتقال آن تا کابل، یک میلیارد دلار پول مصرف شده است.

به گفته این وزارت، کارگران و مهندسان هندی در انتقال بخش اعظم این خط از طریق مناطق کوهستانی شمال پایتخت، مشغول بوده اند و در کل، بیش از ششصد پایه را در ارتفاعات سه هزار و هفتصد متری کوههای هندوکش نصب کرده اند.

افغانستان در حال حاضر، هفتصد مگاوات برق وارداتی دارد که برای نیمی از نیاز این کشور هم کافی نیست. مقامات می گویند قرار است تا پایان امسال، انرژی برق این کشور را تا هزار مگاوات افزایش دهند و در کنار آن، تلاش خواهد شد تولید برق داخلی افغانستان نیز بیشتر شود.

افغانستان، در کنار آنکه به انرژی برق برای زندگی روزمره شهروندان خود نیاز دارد، بسیاری از کارهای تولیداتی و کارخانه های آن نیز به دلیل کمبود انرژی برق، از کار بازمانده و یا تولیدات آن پول بیشتری مصرف می کند.

ناظران امور اقتصادی می گویند، اگر افغانستان از نیروی بیشتر برق برخوردار شود، سرمایه گذاران بیشتری حاضر به سرمایه گذاری در بخشهای کارخانه ای در افغانستان خواهند شد و در نتیجه، از سطح بیکاری در این کشور نیز کاسته خواهد شد.

مطالب مرتبط