بمب افکن های ناتو هشت عضو یک خانواده را کشت

نقشه هلمند

نیروهای خارجی تحت فرمان ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که در بمباران هوایی در جنوب این کشور، حداقل هشت غیرنظامی افغان کشته شده اند.

این تازه ترین مورد از کشته شدن غیرنظامیان در افغانستان است.

پیش از این، کشته شدن دهها غیرنظامی در عملیات هوایی در غرب افغانستان، جنجالها و اعتراضهای زیادی را به همراه داشته است.

نیروهای ناتو در یک اعلامیه گفته اند که بمباران تازه در منطقه ای در ولسوالی ناوه ولایت هلمند صورت گرفته است.

براساس این اعلامیه، زمانی که نیروهای ناتو مورد حمله گروهی از افراد طالبان قرار گرفتند، از نیروهای هوایی تقاضای کمک کردند.

به گفته نظامیان ناتو، افراد طالبان به خانه های نزدیک محل پناه بردند.

در اعلامیه ناتو آمده است که در اثر بمبارانی که هدف از آن نابودی شورشیان بود، هشت عضو یک خانواده کشته شدند.

ناتو از این حادثه به شدت ابراز تاسف کرده اما تاکید کرده که مسئولیت اصلی در کشته شدن این افراد، به دوش گروه طالبان است که به گفته آنها، از غیرنظامیان به عنوان "سپر انسانی" استفاده کردند.

ناتو تلفات تازه غیر نظامیان در جنوب افغانستان را در حالی اعلام می کند که حدود دو هفته قبل نیز دهها غیر نظامی در اثر بمباران نیروهای آمریکایی در ولایت فراه کشته شدند.

دولت افغانستان شمار غیر نظامیانی را که در این بمباران کشته شده اند، 140 تن اعلام کرد اما نیروهای آمریکایی می گویند اکثر کشته شدگان شورشیان وابسته به گروه طالبان بودند و تنها 30 تا 40 تن از قربانیان این رویداد غیرنظامی بوده اند.

نیروهای خارجی مستقر در افغانستان همواره گروه طالبان را متهم می کنند که آنها از مردم عادی به عنوان سپر دفاعی خود استفاده می کنند، اما مردم و دولت افغانستان عدم دقت و ترس بیش از حد نیروهای خارجی در افغانستان را دلیل افزایش تلفات غیر نظامیان می دانند.

به دنبال افزایش فعالیت طالبان در افغانستان تلفات غیر نظامیان نیز افزایش یافته است.

اخیرا این سوال نیز با جدیت بیشتری مطرح می شود که آیا نیروهای خارجی در افغانستان هنگام بمباران و استفاده از نیروهای هوایی قوانین بین المللی جنگ را رعایت می کنند؟

افزایش تلفات غیر نظامیان افزون بر گسترش اعتراض مردم علیه نیروهای خارجی، از محبوبیت دولت به رهبری آقای کرزی که تحت حمایت کشورهای غربی است، نیز کاسته است.

مطالب مرتبط