به روز شده:  08:57 گرينويچ - 24 مه 2009 - 03 خرداد 1388

کاظم کاظمی ، در برنامه خاطره ها و ترانه ها

کاظم کاظمی

کاظم کاظمی

دراین هفته در برنامه خاطره ها وترانه ها شاعر و پژوهشگرمعاصر افغان کاظم کاظمی خاطرات خودرا قصه میکند.

کاظم کاظمی، در خانواده‌أي از اهل ادب و فرهنگ كه در آن، سنّت شاعر و شعرپروري برپاي بود در سال 1346 خورشيدي در هرات افغانستان به دنيا آمد.

كودكي‌کاظمی ويژگي خاصي نداشت، جز اين كه به مطالعه و آن هم مطالعه آزاد غيردرسي شوق داشت و اين شوق تا کنون در وی مانده است، چنان كه بيش از تحصيلات رسمي به دانش‌اندوزي از راه مطالعه شوق داشته‌است.

در سال 1354 به كابل، پايتخت افغانستان كوچيده است و از سال 1363 به سبب وضعيت بحراني كشور به جمهوري اسلامي ايران مهاجر شد. کاظم کاظمی تحصيلاتش را بخشي در افغانستان و بخشي ديگر (تا دريافت دانشنامه ليسانس مهندسي) در مشهد پي گرفت.

در كنار درس به شعر نيز روي آورد و اين شوق و استعدادي كه لابد در اين زمينه داشت، به تدريج جاي رشته اصلي درس را كه مهندسي عمران بود گرفت و چنين شد كه با پايان يافتن درسهاي دانشگاه به فعاليتهاي ادبي همچون سرايش شعر، پژوهشهاي ادبي، روزنامه‌نگاري و ويراستاري روي آورد و اين سلوك تا كنون ادامه دارد.

در اين مدت، مجموعه شعرهاي «پياده‌آمده بودم...»، «قصه سنگ و خشت» و «كفران» از کاظم کاظمی به چاپ رسيده است. در حوزه تأليفات ادبي كتابهاي «روزنه»، «شعر پارسي»، «همزباني و بي‌زباني»، «كليد در باز» و «رصد صبح» را در كارنامه خود دارد و به اينها بايد افزود گردآوري كتابهاي «شعر مقاومت افغانستان»، «صبح در زنجير»، «ديوان خليل‌الله خليلي» و «گزيده غزليات بيدل» را .

خاطرات کاظم کا ظمی شاعر معروف افغان را از زبان خودش بشنوید .

برای گوش دادن به برنامه این هفته، اینجا اشاره کنید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.