آمریکا دو کنسولگری در افغانستان تاسیس می کند

فرانسیس ریچارد دونی، معاون سفیر آمریکا در افغانستان
Image caption این مقام آمریکایی از نحوه بازسازی ارگ هرات دیدار کرده است

فرانسیس ریچارد دونی، معاون سفیر آمریکا در افغانستان، در سفر به هرات اعلام کرد که کشورش در نظر دارد دو کنسولگری در شمال و غرب افغانستان تاسیس کند.

این مقام آمریکایی که در قلعه اختیارالدین (ارگ هرات) با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: "ما در نظر داریم تا کنگره آمریکا را وادار به قبول پرداخت هزینه لازم برای گشایش کنسولگری این کشور در غرب و شمال افغانستان کنیم."

به گفته او، در صورت گشایش کنسولگری این کشور در هرات، این کنسولگری بر روند کمک های آمریکا و همچنین رشد فعالیت های کشاورزی ، تجاری و آموزشی در این شهر نظارت خواهد داشت.

ریچارد دونی با اشاره به حضور نیروهای نظامی آمریکا به دلیل مشکلات امنیتی در جنوب افغانستان، گشایش کنسولگری های این کشور در شمال و غرب افغانستان را نشانه ارزشمند بودن روابط این کشور با مردم افغانستان دانست.

معاون سفیر آمریکا در افغانستان همچنین با اعلام حمایت دیپلیماتیک کشورش از ثبت هرات در لیست میراث فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو گفت که آمریکا تنها به حمایت دیپلاماتیک اکتفا نکرده است و فعالانه در بازسازی آثار تاریخی این شهر تلاش خواهد کرد.

هم اکنون ارگ تاریخی هرات، با کمک مالی ایالات متحده آمریکا در حال بازسازی قرار دارد.

آقای ریچارد دونی از نحوه بازسازی ارگ هرات دیدار کرد و در مراسم فراغت شماری از افسران پلیس در مرکز آموزشی پلیس این ولایت نیز شرکت کرد.

مقام های محلی هرات مدت هاست در تلاشند که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) را به ثبت این شهر در لیست میراث های جهانی متقاعد کنند.

اما این سازمان شمولیت این شهر در لیست میراث های فرهنگی جهان را مشروط بر توقف ساخت و ساز در شهر قدیم هرات و بستن خیابانی کرده است که از میان مناره های تاریخی این شهر می گذرد.

مقام های محلی هرات بارها اقدام به بستنن این جاده کرده اند، اما دوباره این جاده از سوی مردم منطقه بر روی ترافیک باز شده است.

آن ها تاخیر در پرداخت هزینه لازم برای ساخت جاده ای جایگزین از سوی مقام ها در پایتخت را دلیل عدم مسدود ماندن این جاده می دانند.

مطالب مرتبط