حمایت وزیر خارجه بریتانیا از گفتگو با طالبان

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا
Image caption آقای میلیبند از تلاش های دولت افغانستان برای پیوستن طالبان به روند سیاسی حمایت کرده است

وزیر خارجه بریتانیا بر حمایت کشورش از تلاش های دولت افغانستان برای پیوستن طالبان به روند سیاسی تاکید کرده است.

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا که در مرکز مطالعات اسلامی آکسفورد سخنرانی می کرد گفت که از تلاش های دولت افغانستان برای پیوستن آن دسته از اعضای طالبان که مایل به ترک خشونت و پیوستن به روند سیاسی هستند، حمایت می کند.

آقای میلیبند همچنین گفته است که تامین صلح و ثبات در افغانستان همان گونه که به حضور نیروهای نظامی ارتباط دارد، نیازمند تلاش های گسترده سیاسی نیز است.

شماری از افراد بلندپایه پیشین طالبان، که در حال حاضر در کابل به سر می برند، نیز از امکان آغاز گفتگوهای صلح با طالبان سخن گفته اند.

اخیراً یک سناتور افغان و عضو پیشین گروه طالبان در گفتگویی با بی بی سی گفت که آغاز گفتگو با طالبان نیازمند "اعتمادسازی" است.

این عضو سابق گروه طالبان "حذف" نام های رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل را از زمینه های عمده ایجاد فضای اعتماد میان دولت و طالبان دانسته است.

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم از گفتگو با افرادی که آنها را "طالبان میانه رو" خوانده، حمایت کرده است.

موضوع گفتگو با طالبان ظرف چند سال اخیر از سوی دولت افغانستان بارها مطرح شده است، اما فرماندهان طالبان آغاز هرگونه گفتگویی را منوط به خروج نیروهای بین المللی از این کشور دانسته اند.

Image caption طالبان آغاز هر گونه گفتگو با دولت را منوط به خروج نیروهای خارجی از افغانستان دانسته اند

از سوی دیگر مقام های دولت افغانستان هم تاکید کرده اند که طالبان باید سلاح خود را به زمین بگذارند، قانون اساسی این کشور را احترام کنند و به فعالیت های سیاسی رو بیاورند.

این بار موضوع گفتگو با طالبان زمانی مطرح می شود که نبرد سنگینی میان ستیزه جویان طالبان و نیروهای ارتش افغانستان و ائتلاف تحت فرمان آمریکا در جنوب افغانستان به شدت ادامه دارد.

به گفته مقام های محلی افغان، این نبرد منجر به کشته شدن ۳۹ شورشی وابسته به گروه طالبان شده است. هم اکنون چهار روز از آغاز این نبرد در ولایت آشوب زده هلمند می گذرد.

در همین حال دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرده که جلوگیری از "سقوط افغانستان به دست طالبان" ضروری است.

آقای مولن به کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا گفته است که طالبان قصد دارند بار دیگر بر افغانستان مسلط شوند.

این افسر ارشد نظامی آمریکا گفت: "آنها یک بار دیگر افغانستان را می خواهند (تصرف کنند)، ولی ما نمی توانیم به آنها و یا همراهان شان، که اعضای گروه القاعده هستند، این اجازه را بدهیم."

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا افزود: "ما نمی توانیم اجازه احیای پناهگاه های امنی را به آنان بدهیم که در سال ۲۰۰۱ حملات یازدهم سپتامبر را در آنجا (افغانستان) برنامه ریزی کردند."

با این حال دورنمای آغاز گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و شورشیان در این کشور دست کم در آینده نزدیک چندان روشن به نظر نمی رسد.

مطالب مرتبط