هجدهمین دانشگاه خصوصی مجوز فعالیت گرفت

عبدالرب رسول سیاف
Image caption آقای سیاف می گوید جوانانی تربیت می کند که وابستگی به غیر برایش ننگ باشد

هجدهمین نهاد آموزشهای عالی خصوصی در افغانستان را یک رهبر پیشین جهادی در این کشور بنیاد گذاشت.

عبدالرب رسول سیاف، رهبر حزب اتحاد اسلامی افغانستان هدف از تاسیس این دانشگاه را آموزش دانشجویان "مسلمان و متعهد" در این کشور عنوان کرد.

این موسسه تحصیلات عالی موسوم به "دعوت" است و امروز شنبه، دوم جوزا/خرداد، رسماً از وزارت تحصیلات عالی افغانستان مجوز فعالیت گرفت.

آقای سیاف گفت: "امیدوارم که این نهاد بتواند هم در خدمت علم باشد و هم در خدمت وطن باشد و جوانانی را تربیه کند که وابستگی به غیر برایش ننگ باشد."

او همچنین تاکید کرد که این موسسه تحصیلی تلاش خواهد کرد که مهندسان، قاضیها و سیاستمداران "هدفمند، با ایمان و مخلص" به جامعه تقدیم کند.

این رهبر پیشین جهادی گفت که برنامه درسی این موسسه در رشته های مهندسی، حقوق و الهیات بر اساس "دستورات اسلامی" تهیه شده است.

این در حالی است که پیش از این آیت الله آصف محسنی، یکی دیگر از رهبران جهادی نیز دانشگاه دیگری را به نام "موسسه تحصیلات عالی خاتم النبیین" بر محور آموزش علوم اسلامی در کابل بنیاد گذاشته بود.

این دانشگاه با چهار دانشکده در بخشهای فقه و حقوق، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و علوم قرآنی فعالیت می کند و در آن دانشجویان دختر و پسر آموزش می بینند.

بنیانگذاران این دانشگاه ها تاکید می کنند که دانشجویان را با "روحیه اسلامی" پرورش می دهند. این در حالی است که مقامهای وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گویند همه دانشجویان در دانشگاه های دولتی هم بر اساس روحیه اسلامی آموزش می بینند.

Image caption آیت الله محسنی نیز فعالیت دانشگاه خاتم النبیین را بر محور آموزش علوم اسلامی بنیاد گذاشته است

محمد عظیم نوربخش، سخنگوی این وزارت گفت مضمونی با عنوان "ثقافت اسلامی" در همه دانشگاه های دولتی افغانستان به دانشجویان آموزش داده می شود.

با این حال، شماری از کارشناسان می گویند رهبران جهادی با ایجاد دانشگاه های خصوصی در پی حفظ جایگاه اجتماعی و شهرت گذشته خودند.

حبیب الله رفیع، کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی می گوید: "(این رهبران) دیروز پیرو و لشکر داشتند و اکنون می خواهند از طریق تاسیس دانشگاه ها برای خود پیرو داشته باشند تا برای دانشجویان تفکر خاص خود را تبلیغ کنند تا در آینده نیز مطرح باشند."

ولی بینانگذاران این دانشگاه ها این ادعا را نمی پذیرند و اهداف خود را بر جنبه های علمی و آموزشی این نهاد تحصیلی متمرکز می دانند.

این دانشگاه ها بر اساس قوانین وزارت تحصیلات عالی و تحت نظارت مقام های این وزارت فعالیت می کنند. مسئولان وزارت تحصیلات عالی می گویند آنان بر این موضوع نیز نظارت دارند که جلو سوء استفاده از این موسسات گرفته شود.

در حال حاضر ۲۲ دانشگاه دولتی و ۱۸ دانشگاه خصوصی، در افغانستان فعال است.

به گفته مسئولان وزارت تحصیلات عالی، هرساله شمار زیادی از دانشجویانی که موفق به راه یافتن به دانشگاههای دولتی نمی شوند، به دانشگاه های خصوصی مراجعه می کنند.

آموزش در دانشگاه های دولتی تا مقطع لیسانس (کارشناسی) رایگان است.

مطالب مرتبط