تلفات شورشیان در هلمند به '۶۰ تن' رسید

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption طالبان بر برخی از مناطق هلمند کنترل دارند

نظامیان آمریکایی در افغانستان اعلام کرده اند که تلفات شورشیان در عملیات هلمند، در جنوب این کشور به ۶۰ تن رسیده است.

این عملیات چهار روز پیش برای بیرون راندن افراد وابسته به گروه طالبان از منطقه مارجه در ولسوالی/فرمانداری نادعلی ولایت هلمند به راه انداخته شد.

نیروهای آمریکایی در اعلامیه مشترک با ارتش افغانستان گفته اند که در این عملیات سربازان آمریکایی و افغان شرکت کردند و یکی از مراکز عمده شورشیان و تولید مواد مخدر در افغانستان را درهم کوبیدند.

گرگ جولیان، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است: "عملیات چهار روزه در هلمند یکی از مراکز عمده شبه نظامیان و فعالیتهای جنایی و مرکز مواد مخدر در جنوب افغانستان را درهم کوبید."

نیروهای آمریکایی همچنین در اعلامیه خود گفته اند که در این عملیات از یک مخفیگاه مواد مخدر بیش از ۹۲ تن مواد مخدر و موادی که در ساختن مواد مخدر از آن استفاده می شود، به دست آمده است. در اعلامیه مشترک نیروهای آمریکایی و ارتش افغانستان این "بزرگترین انبار مواد مخدر" در جنوب افغانستان توصیف شده است.

نظامیان آمریکایی می گویند که این عملیات به فرماندهی نیروهای ارتش افغانستان "موفقانه" انجام شد و در اثر آن شورشیان از منطقه بیرون رانده شدند.

Image caption نقشه ولایت هلمند

بخشهایی از ولایت هلمند تحت کنترل طالبان بود و این ولایت در سالهای اخیر به بزرگترین مرکز تولید مواد مخدر و یکی از محلات عمده فعالیتهای شورشیان درآمده بود.

هلمند، جایی که هزاران سرباز بین المللی در آن مستقرند، از ناآرام ترین و خبرسازترین مناطق افغانستان شمرده می شود.

دولت افغانستان و نیروهای بین المللی در این کشور متعهد شده اند که تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی/استانی در ۲۹ اسد/مرداد مناطق تحت کنترل شورشیان را بازپس بگیرند و امنیت را در این مناطق تامین کنند.

پیش از این وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده بود که حدود ۱۰ ولسوالی در مناطق جنوبی و شرقی این کشور تحت کنترل طالبان است.

یک سرباز ناتو کشته شد

بر اساس یک خبر دیگر، نیروهای تحت امر سازمان ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که یک سرباز این سازمان در جنوب افغانستان کشته شده است.

در خبرنامه ای که از سوی ناتو در همین مورد منتشر شده، آمده است که این سرباز بر اثر "تیراندازی مستقیم" جانش را از دست داده است.

ناتو در خبرنامه خود محل دقیق حادثه و همچنین هویت این سرباز را مشخص نکرده است.

مطالب مرتبط