حامدکرزی به ایران می رود

کرزی
Image caption کرزی در دومین نشست سران سه کشور همسایه شرکت می کند

وزارت خارجه افغانستان می گوید حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور برای شرکت در نشست سه جانبه ایران، افغانستان و پاکستان به تهران می رود.

محمد ظاهر فقیری، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که آقای کرزی روز یکشنبه، سوم جوزا/خرداد به ایران خواهد رفت و با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان دیدار خواهد کرد.

آقای فقیری گفت که این نشست در پی تصمیم رهبران سه کشور در حاشیه دهمین نشست سران سازمان همکاری های منطقه ای، اکو، در تهران در ماه مارچ/مارس گذشته برگزار می شود.

در این نشست رهبران افغانستان، ایران و پاکستان موافقت کردند که مقامهای بلندپایه سه کشور در مورد افزایش همکاری ها میان این کشورها در بخشهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به گونه منظم با هم گفتگو کنند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، همکاری های اقتصادی، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر از مهمترین مسائل مورد بحث رهبران سه کشور در نشست تهران خواهد بود.

آقای فقیری گفت: "افغانستان، که قربانی اصلی تروریسم است، پیوسته سعی می کند که کشورهای منطقه، همسایه های نزدیک و دور را در مبارزه قاطع و جدی علیه تروریسم و مواد مخدر تشویق کند."

Image caption قاچاق مواد مخدر از مشکلات اصلی در مرزهای ایران و افغانستان است

پیش از این نیز افغانستان از کشورهای همسایه، به ویژه پاکستان خواسته بود که در کار مبارزه با تروریسم جدیت بیشتری به خرج دهد.

دولت افغانستان در سال های گذشته دولت پاکستان را متهم می کرد که در مبارزه با تروریسم با قاطعیت لازم اقدام نکرده است، و شورشیان با عبور از مرزهای این کشور وارد افغانستان می شوند. ادعا هایی که همواره از سوی مقام های پاکستان رد شده است.

در مورد ایران نیز در گذشته ادعاهایی از سوی برخی مقام های محلی افغان و فرماندهان نیروهای بین المللی در افغانستان مبنی بر استفاده طالبان از اسلحه ایرانی مطرح شده بود، اما مقام های بلندپایه هر دو کشور این ادعاها را رد کرده بودند.

قاچاق مواد مخدر از افغانستان به ایران و مبارزه با آن، از موضوع های عمده در روابط دو کشور بوده است. هردو کشور خود را قربانی مواد مخدر می دانند و مقامات امنیتی هر دو کشور می گویند سالانه دهها پلیس این کشورها در مبارزه با قاچاقچیان کشته می شوند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنین گفت که در بخش اقتصادی مسائل مربوط به حمل و نقل میان سه کشور، انتقال برق از آسیای میانه به پاکستان، دسترسی بهتر بازرگانان افغانستان به بندرگاههای پاکستان، به ویژه کراچی و گوادر در این نشست مورد بحث خواهد بود.

مطالب مرتبط