کرزی برای شرکت در نشست سه جانبه به ایران رفت

کرزی
Image caption آقای پیش از سفر به ایران، به آمریکا رفته بود

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در نشست سه جانبه با روسای جمهوری ایران و پاکستان، عازم تهران شد.

قرار است این نشست با میزبانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و شرکت آقای کرزی و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در تهران برگزار شود.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه ای گفته است که اوضاع امنیتی منطقه و بازسازی افغانستان، از موضوعهای محوری مورد بحث در این نشست خواهد بود.

در این اعلامیه همچنین آمده است که آقای کرزی در این سفر دیدارهای جداگانه ای با آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور و همچنین آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان خواهد داشت.

بر اساس این اعلامیه، رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه، زلمی رسول، مشاور امنیت ملی و امرالله صالح، رئیس اداره امنیت ملی آقای کرزی را در این سفر همراهی می کنند.

ایران در هفت سال اخیر صدها میلیون دلار برای بازسازی افغانستان کمک کرده و مقامات افغان هم همواره از روابط گرم و صمیمانه میان دو کشور سخن گفته اند.

مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مرزهای هر دو کشور از مسائل عمده ای است که هم مقامات ایرانی و هم مقامات افغان بر آن تاکید دارند و هر دو کشور خود را قربانی آن می دانند.

اما این که ایران در مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در منطقه چه نقشی می تواند داشته باشد، هنوز پاسخ روشنی در این مورد وجود ندارد.

بیش از هفتاد هزار سرباز خارجی، که بیشتر آنها را آمریکایی ها تشکیل می دهند در افغانستان حضور دارند و مقامات ایرانی مخالف حضور آنها در منطقه هستند.

در حالی که مقامات نظامی آمریکایی در برخی موارد ایران را متهم کرده اند که به شورشیان افغان اسلحه می فرستند. اما ایران این ادعا را همواره رد کرده اند.

با این حال ایران نقش ایران در مسائل منطقه ای به همکاریها و روابط غیرنظامی محدود مانده است. به همین دلیل ایران تلاش کرده که در مسائل اقتصادی، فرهنگی و همچنین مبارزه با مواد مخدر در منطقه حضور پررنگ تری داشته باشد.

پاکستان اگرچه از متحدان کلیدی آمریکا در مبارزه با تروریسم شمرده می شود، ولی در سالهای گذشته همواره مورد انتقاد دولت افغانستان در این مبارزه بوده است.

پس از روی کار آمدن دولت غیرنظامی در پاکستان، به رهبری آصف علی زرداری، روابط افغانستان و با این کشور گرمتر و آغاز جنگ با طالبان در ایالت شمال غرب سرحد پاکستان در هفته های اخیر مایه امیدواری بیشتر مقامات افغان شد.

مقامات افغان همواره تاکید کرده اند که پناهگاه ها و مراکز اصلی تروریستان در همین منطقه و در داخل پاکستان قرار دارد. به گفته این مقامات، تا زمانی که این مراکز نابود نشود، کار مبارزه با تروریسم پایان نخواهد یافت.

با این حال، افغانستان در زمینه های گوناگون، از جمله مسائل اقتصادی، حمل و نقل، و مهمتر از همه مبارزه با تروریسم و مواد مخدر خود را نیازمند همکاری این دو همسایه می داند.

به همین دلیل دولت افغانستان علی رغم مشکلاتی که در روابط خود با ایران و پاکستان دارد، همواره تلاش کرده است که روابط خود را با این دو کشور گرم نگه دارد.

مطالب مرتبط