کرزی در تهران: افغانستان سی سال است در آتش می سوزد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در تهران با روسای جمهوری ایران و پاکستان دیدار کرد.

بر اساس بیانیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، حامد کرزی در این نشست تاکید کرده است که اگر سه کشور ایران، افغانستان و پاکستان با هم همکاری لازم را در زمینه های حیاتی ادامه دهند امنیت در منطقه تامین خواهد شد.

در این بیانیه آمده است که حامد کرزی از کشورهای ایران و پاکستان برای میزبانی میلیون ها نفر از اتباع افغانستان تشکر و قدردانی کرده است.

حامد کرزی افراطی گری، جنگ و نفاق را از مهم ترین مشکلات منطقه برشمرده و گفته "ما باید قسمت اعظم بروز این مشکلات به دوش گیریم و اگر باهم همکاری در گذشته همکاری می داشتیم، بدون شک اکنون به این مشکلات دچار نمی شدیم."

رئیس جمهوری افغانستان افزود: " افغانستان سی سال می شود که در آتش می سوزد و متاسفانه کاری را که باید برای آوردن امنیت پس از خروج اتحاد شوروی (سابق) از افغانستان می کردیم، انجام ندادیم. اگر برای تامین امنیت در افغانستان تلاش می کردیم امروز این مشکلات نه در افغانستان و نه در پاکستان بوجود نمی آمد".

این نشست با میزبانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و شرکت حامد کرزی و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در تهران برگزار شد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه ای گفته بود که اوضاع امنیتی منطقه و بازسازی افغانستان، از موضوعهای محوری مورد بحث در این نشست خواهد بود.

همچنین آقای کرزی در این سفر با آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آیت الله خامنه ای در دیدار با حامد کرزی و آصف علی زرداری گفت: "افراطی‌گری نه ‌تنها مشکلاتی را براي دولت‌ها و ملت‌های منطقه به‌وجود آورده است، بلکه ديگران را نيز تهديد می‌کند و اين مشکل امروز گريبانگير کسانی شده است که از ابتدا با پول و سياست خود، افراطي‌گری را ايجاد کردند."

بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه ای دخالت نظامی را يکی از مشکلات اساسی در منطقه برشمرد و گفت:" آمريکا به‌عنوان عامل اين مشکلات و حوادث، در بين مردم منطقه به‌شدت منفور است"

وی پيشرفت و امنيت دو کشور همسايه را برای ايران حائز اهميت دانست و افزود: "ميدان کار و همکاري محدود به مسائل سياسی و امنيتی نيست، بلکه زمينه‌ خوبی براي توسعه‌ همکاری‌های اقتصادی و عمرانی ميان سه کشور وجود دارد."

ایران در هفت سال اخیر صدها میلیون دلار برای بازسازی افغانستان کمک کرده و مقامات افغان هم همواره از روابط گرم و صمیمانه میان دو کشور سخن گفته اند.

مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مرزهای هر دو کشور از مسائل عمده ای است که هم مقامات ایرانی و هم مقامات افغان بر آن تاکید دارند و هر دو کشور خود را قربانی آن می دانند.

بیش از هفتاد هزار سرباز خارجی، که بیشتر آنها را آمریکایی ها تشکیل می دهند در افغانستان حضور دارند و مقامات ایرانی مخالف حضور آنها در منطقه هستند.

در حالی که مقامات نظامی آمریکایی در برخی موارد ایران را متهم کرده اند که به شورشیان افغان اسلحه می فرستند. اما ایران این ادعا را همواره رد کرده اند.

با این حال ایران نقش ایران در مسائل منطقه ای به همکاریها و روابط غیرنظامی محدود مانده است. به همین دلیل ایران تلاش کرده که در مسائل اقتصادی، فرهنگی و همچنین مبارزه با مواد مخدر در منطقه حضور پررنگ تری داشته باشد.ر

پاکستان اگرچه از متحدان کلیدی آمریکا در مبارزه با تروریسم شمرده می شود، ولی در سالهای گذشته همواره مورد انتقاد دولت افغانستان در این مبارزه بوده است.

پس از روی کار آمدن دولت غیرنظامی در پاکستان، به رهبری آصف علی زرداری، روابط افغانستان و با این کشور گرمتر و آغاز جنگ با طالبان در ایالت شمال غرب سرحد پاکستان در هفته های اخیر مایه امیدواری بیشتر مقامهای افغانستان شد.

مقامهای افغانستان همواره تاکید کرده اند که پناهگاه ها و مراکز اصلی تروریستها در همین منطقه و در داخل پاکستان قرار دارد.

به گفته آنها تا زمانی که این مراکز نابود نشود، کار مبارزه با تروریسم پایان نخواهد یافت.

با این حال، افغانستان در زمینه های گوناگون، از جمله مسائل اقتصادی، حمل و نقل، و مهمتر از همه مبارزه با تروریسم و مواد مخدر خود را نیازمند همکاری این دو همسایه می داند.

به همین دلیل دولت افغانستان علیرغم مشکلاتی که در روابط خود با ایران و پاکستان دارد، همواره تلاش کرده است که روابط خود را با این دو کشور گرم نگه دارد.

نگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه، زلمی رسول، مشاور امنیت ملی و امرالله صالح، رئیس اداره امنیت ملی افغانستان آقای کرزی را در این سفر همراهی کرده اند.

مطالب مرتبط