"75 درصد جنگل های افغانستان نابود شده است"

چوب های قطع شده از جنگل ها
Image caption اداره محیط زیست می گوید هفتاد درصد جنگلهای افغانستان نابود شده است

اداره محیط زیست افغانستان اعلام کرده است که برای حفظ محیط در این کشور استراتژی جدیدی را روی دست می گیرد.

سلیمان شاه سالاری، یکی از مسئولان این اداره در مراسم برزگداشت از روز جهانی محیط زیست گفت که هفتاد درصد جنگلهای این کشور از بین رفته و ۲۶ نوع حیوان در این کشور در حال نابودی است.

به گفته او، جلوگیری از قطع درختان جنگل ها و گیاهان خودرو، منع شکار پرندگان، حیوانات وحشی و قاچاق آنها به خارج، از موارد عمده ای است که در این استراتژی در نظر گرفته شده است.

آقای سالاری گفت در برخی مناطق درختان جنگل ها توسط قاچاقچیان قطع و به کشورهای همسایه و عمدتاً پاکستان منتقل می شود.

او گفت: "دولت با تمام توانایی خود کوشش می کند که جلو قاچاقچیان چوب را بگیرد، ولی در بعضی موارد موفق به این کار نشده است. ناامنی ها هم بر روند قطع درختان و نابودی جنگل ها تاثیر زیادی بجا گذاشته است حیات وحش نیز در برخی مناطق افغانستان در معرض خطر است. ۲۶ نوع حیوان نایاب یا کمیاب در این کشور مشخص شده که در حال نابودی هستند."

به گفته آقای سالاری:" پلنگ برفی و نوعی بز کوهی به نام مارکوپولو در شمال افغانستان بیشتر هدف شکارچیان قرار گرفته و نسل آنها در حال نابودی است. پوست پلنگ برفی در داخل افغانستان به قیمت دو تا سه هزار دلار و در کشورهای غربی تا ۲۰ هزار دلار به فروش می رسد."

پیش از این اداره محیط زیست افغانستان از آلودگی فزاینده هوا در شهرهای بزرگ این کشور، به ویژه کابل به شدت ابراز نگرانی کرده بود.

در حال حاضر هوای شهر کابل به شدت آلوده است و استفاده از مواد سوخت بی کیفیت، افزایش استفاده از وسایط نقلیه کهنه، تولید زباله و از میان رفتن مناطق سبز در نتیجه خشکسالی ها، از عوامل اصلی افزایش آلودگی هوا در این شهر خوانده می شود.

اپیش از داره محیط زیست برای کاهش آلودگی هوای شهر کابل استفاده از چوب، ذغال را در نانوایی های کابل ممنوع کرد. و اعلام کرد که فعالیت موترهای کهنه نیز باید ممنوع شود.

اگر چه برنامه منع استفاده از چوب و ذغال در نانوایی ها تا حد زیادی با موفقیت همراه بوده ولی برنامه جمع کردن خودروهای کهنه، به دلیل هزینه سنگینی که در بر دارد، نتیجه محسوسی نداشته است.

مطالب مرتبط