توزیع زمین به آموزگاران افغان آغاز شد

آموزگاری در کابل
Image caption توزیع زمین به آموزگاران شهر کابل آغاز شده است

وزارت معارف/ آموزش و پرورش افغانستان توزیع بیشتر از هزار قطعه زمین را برای ساختن خانه به اموزگاران افغان اعلام کرده است.

این زمین ها در شهرکی موسوم به ۲۶ دلو در منطقه "ده سبز" کابل در اختیار آموزگاران قرار خواهد گرفت. مقامات می گویند کار لوله کشی، راهسازی و انتقال برق به این شهرک پایان یافته و آموزگاران می توانند کار ساختمان را آغاز کنند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان مدارک مالکیت زمین را در جریان مراسم ویژه ای به شماری از آموزگاران سپرد.

فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان می گوید در پی اجرای این برنامه زمین دیگر نیز در سراسر افغانستان در اختیار آموزگاران قرار خواهد گرفت.

آقای وردک گفت: ""این آغاز کار است. بعد از این برنامه مشابهی در ولایت های دیگر آغاز می شود. ما در ۲۴ ولایت زمین ها را مشخص کرده ایم و کارهای شهرک سازی در این ولایت ها آغاز شده است. اما در ۱۰ ولایت دیگر هنوز هم مشکل داریم. در این ولایت ها ما زمینی که برای ساختن شهرک مناسب باشد نیافته ایم."

حالا شماری از آموزگارانی که براساس قرعه توانسته اند صاحب زمین شوند، از اجرای برنامه های جدید از سوی وزارت معارف افغانستان استقبال می کنند.

دوست محمد، یکی از آموزگارانی که صاحب زمینی در ده سبز شده، می گوید هرچند حالا توان اقتصادی برای آغاز کارهای ساختمانی را ندارد، اما از این که بالاخره صاحب زمین شده خوشحال است.

این برنامه ها در حالی اعلام می شود که از چند سال به این سو آموزگاران بارها از وضعیت بد اقتصادی شکایت کرده و خواهان رسیدگی دولت به مشکلات اقتصادی خود شده اند.

مقامات وزارت معارف می گویند دولت برنامه افزایش حقوق آموزگاران را براساس درجه تحصیل و سابقه کار آنان در سال جاری خورشیدی به اجرا می گذارد و آن را تا اخر سال ۱۳۸۹ به پایان خواهد رساند.

براساس این برنامه آموزگاران ماهیانه از شش تا ۱۶ هزار افغانی حقوق خواهند گرفت.

آقای کرزی نیز از مقامات وزارت معارف خواست که به وضعیت زندگی آموزگاران بیشتر توجه کند.

اما شماری از تحلیل گران به این باوراند که این گفته های رئیس جمهوری در آستانه برگزاری انتخابات می تواند بخشی از مبارزات انتخاباتی او باشد.

مطالب مرتبط