کنفرانس بررسی عوامل خشونت خانوادگی در هرات

نشست بررسی عوامل خشونت های خانوادگی در هرات
Image caption نشست بررسی عوامل خشونت های خانوادگی در هرات

نشستی برای بررسی عوامل خشونت های خانوادگی در شهر هرات، در غرب افغانستان با شرکت شماری از فعالان حقوق بشر برگزار شد.

برگزار کنندگان این نشست می گویند اخیراً خشونت های خانوادگی، به ویژه خشونت علیه زنان در هرات افزایش یافته است.

یافتن تعریف مشخصی از خشونت، علل و عوامل آن و همچنین یافتن راهکارهایی به منظور پایان بخشیدن یا کاهش این خشونت ها از اهداف این نشست اعلام شده است.

عزیزه خیراندیش، یکی از برگزار کنندگان این نشست می گوید: "تا کنون کارهای زیادی در زمینه رفع خشونت های خانوادگی، به ویژه خشونت علیه زنان انجام شده، اما کمتر نتیجه داده است، به این دلیل ما تصمیم گرفتیم بر اساس یک برنامه سه ساله با همکاری نهاد های دولتی، خصوصی و بین المللی به منظور کاهش این خشونت ها به طور مشترک کار کنیم."

ملک ستیز، پژوهشگر افغان و از شرکت کنندگان این نشست، وضعیت حقوق بشر را نگران کننده خواند و بالا بردن آگاهی مردم از حقوق بشر، حقوق زنان و همچنین پیامدهای خشونت های خانوادگی را برای کاهش خشونتهای خانوادگی موثر دانست.

کارشناسان مسایل اجتماعی می گویند هر چند برگزاری چنین نشست هایی در یافتن راهکار مناسب برای کاهش خشونت خانوادگی تا حدی موثر است اما این نشست ها نمی توانند نتایجی مستقیم در زندگی مردم و کاهش این خشونت ها داشته باشند.

هرات در غرب افغانستان از شهرهایی است که هرازگاهی گزارش هایی از خشونت خانوادگی در آن منتشر می شود. در بیشتر این خشونت ها، که از سوی مردان بر زنان خانواده اعمال شده است زنان در واکنش به آن دست به خودسوزی زده اند.

خودسوزی زنان در هرات، نهادهای اجتماعی و مدنی را نگران کرده و آنان را وادار کرده تا در جستجوی راه حل هایی برای کاهش خشونت های خانوادگی، به ویژه خشونت علیه زنان شوند.

مطالب مرتبط