روزنامه های کابل: سه شنبه ۵ جوزا

پیامدهای نشست سه جانبه تهران و به آب انداختن هزاران جلد کتاب در ولایت نیمروز، از مهمترین موضوعهای بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

نشست تهران با حضور حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان به میزبانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز سوم جوزا/خرداد برگزار شد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته است که نشست تهران این زمینه را هموار کرد که کشورهای افغانستان، ایران و پاکستان در برابر "مشکل واحد موقف واحد" اتخاذ کنند.

به نظر نویسنده پیش از جنگ سوات، در ایالت سرحد پاکستان، دولت این کشور نمی پذیرفت که مشکل امنیتی منطقه در داخل این کشور است، اما این جنگ نشان داد که سازمان های تندرو قابل کنترل نیستند.

به نوشته انیس، اکنون هرسه کشور پی برده اند که حل مشکلات امنیتی و شورشگری در منطقه نیازمند مشارکت و همکاری منطقه ای است.

روزنامه چراغ نوشته است که این نشست "برکات فراوانی" برای سه کشور و تمام منطقه در پی خواهد داشت مشروط بر این که "صداقت کامل" در اجرای تصمیمهای آن وجود داشته باشد.

روزنامه آمریکا و پاکستان را دو ضلع "مثلث بحران، بی اعتمادی و نفاق در منطقه" خوانده و مدعی است که آنها مانع کارکردهایی می شوند که صداقت به ارمغان می آورد.

چراغ کشورهای عربی را ضلع سوم این مثلث دانسته و افزوده است که تا زمانی که این سه محور در منطقه "منافع تعریف نشده" داشته باشند، پایان خشونتها در منطقه ناممکن خواهد بود.

روزنامه نخست با اشاره به طرح مشترکات تاریخی و فرهنگی در نشست سه جانبه تهران نوشته است که هر سه کشور از این مشترکات "سوءاستفاده" می کنند.

به نظر نویسنده دولتهای افغانستان همواره در "ایجاد و افزایش گسیختگی فرهنگی و تاریخی میان ساکنان کنونی این کشور و کشورهای همسایه" نقش بازی کرده است.

به نوشته روزنامه، استفاده سیاسی دولت پاکستان از موجودیت پناهگاههای تروریستی در کشورش علیه افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور، از پیامدهای سوء استفاده از این مشترکات است. نخست ایران را هم متهم کرده که در تلاش است که از این مشترکات علیه آمریکا به عنوان دشمن اصلی خود استفاده کند.

هشت صبح در صفحه نخست خود به آب انداختن هزاران جلد کتاب وارداتی توسط مقامات افغان را "یک حرکت مشکوک، سوال برانگیز و ضد فرهنگی" دانسته است.

اخیراً مقامهای محلی در ولایت جنوب غربی نیمروز این کتابها را که از توسط یک ناشر افغان از ایران وارد شده بود، به دلیل این که به گفته آنها در این کتابها به مسائل مذهبی و قومی در افغانستان دامن زده شده بود، به رودخانه هیرمند انداختند.

به نظر هشت صبح این گونه برخوردها با کتاب و فرهنگ نه تنها از تفرقه جلوگیری نمی کند بلکه خود می تواند در کشور باعث تفرقه شود.

نویسنده با انتقاد شدید از مقامهای محلی نوشته است که آنها باید بجای این کار از ورود اندیشه ها و انسانهایی که برای نابودی افغانستان به کشور سرازیر می شوند جلوگیری کنند و آنها را به رودخانه بیندازند.

روزنامه اراده در سرمقاله خود با عنوان "بحران محیط زیست و آلودگی هوا" نوشته است که سی سال جنگ همه "هستی مادی و معنوی" افغانها را نابود کرد و "فرهنگ نابودسازی" اکنون هم ادامه دارد.

نویسنده از دولت خواسته است که برای نگه داشتن محیط زیست سالم و جلوگیری از قطع جنگل ها گامهای استوار و قاطعانه بردارد.

اراده همچنین تاکید کرده که برای استفاده از وسایط کهنه و تولید زباله، که از عوامل اصلی افزایش آلودگی هوا شمرده می شود، محدودیت های لازم وضع کند.

مطالب مرتبط