قانون مبارزه علیه مواد مخدر در افغانستان تصویب شد

مرد افغان در مزرعه تریاک
Image caption باوجود تلاش دولت افغانستان برای کاهش تولید مواد مخدر، این کشور هنوز یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان مواد مخدر در جهان است

مجلس نمایندگان افغانستان قانون مبارزه علیه مواد مخدر را تصویب کرد.

این قانون یک سال قبل به مجلس نمایندگان سپرده شده بود اما اختلاف نظر نمایندگان در مورد مواد این قانون باعث شد تا تصویب آن از سوی مجلس یک سال زمان ببرد.

این قانون 5 فصل و 65 ماده دارد و در آن افزون بر اینکه چگونگی و حیطه صلاحیت نهادهای دخیل در مبارزه علیه مواد مخدر مشخص شده، موادی در مورد برخورد با کسانی که مشروب می خورند نیز گنجانیده شده است.

سید رحمن، از اعضای کمیسیون مبارزه علیه مواد مخدر و فساد اخلاقی در مجلس نمایندگان می گوید دو ماده از سوی این کمیسیون به این قانون اضافه شده است.

یکی از این ماده ها شرب خمر یا استفاده از مشروب را جرم معرفی می کند و ماده دومی مجازات مشروب خواران را مشخص می کند.

سید رحمن می گوید در این قانون آمده است مشروب خواران باید براساس دستور شرع مجازات شوند.

یکی از ماده های این قانون مشخص کرده است که کسانی که داروهای نشئه آور وارد افغانستان کنند و یا به خرید و فروش آن مبادرت ورزند، از ده روز تا بیست سال حبس شوند.

ضبط دارایی قاچاقچیان

قانون مبارزه علیه مواد مخدر همچنین تصریح کرده است که دولت باید دارایی های منقول و غیر منقول قاچاقچیان مواد مخدر را مصادره کند.

کبیر رنجبر از اعضای مجلس نمایندگان می گوید شماری از قاچاقچیان در سال های گذشته از طریق قاچاق مواد مخدر پول هنگفتی به دست آورده اند و با آن خانه، زمین و دیگر وسایل منقول و غیر منقول خریده اند.

به گفته آقای رنجبر، این دارایی ها از راه های غیر قانونی به دست آمده است و باید مصادره شوند.

سالها پس از آن که افغانستان به عنوان یکی از بزرگترین کشور های تولید کننده مواد مخدر مشهور شده، این نخستین بار است که قانونی برای مبارزه علیه مواد مخدر در این کشور به تصویب می رسد.

در اواخر امارت اسلامی طالبان ملا محمد عمر رهبر این گروه مواد مخدر را حرام و کشت و تولید آن را ممنوع اعلام کرد. این اقدام طالبان کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش داد.

اما پس از سقوط طالبان با وجود تلاش های دولت افغانستان و جامعه جهانی تولید مواد مخدر در این کشور به صورت بی سابقه ای افزایش یافت.

مبارزه علیه مواد مخدر در افغانستان یکی از اولویت های دولت و کشورهای کمک کننده به افغانستان بوده است. اما تاکنون قانون مشخصی در این مورد وجود نداشته است.

مطالب مرتبط