چندین 'شورشی طالبان' در عملیات ائتلاف در افغانستان کشته شدند

نقشه پکتیکا
Image caption عملیات پکتیکا برای دستگیری یکی از رهبران شورشی به اجرا در آمد

حدود سی شورشی طالبان در عملیات ائتلاف به رهبری آمریکا در شرق افغانستان کشته شده اند.

روز پنجشنبه، 28 مه (7 جوزا/خرداد)، نیروهای آمریکایی در افغانستان با صدور بیانیه ای اعلام داشتند که در حمله نیروهای ائتلاف به محل تجمع گروهی از شورشیان مسلح طالبان در ولایت پکتیکا، در شرق افغانستان، که در ساعات اولیه بامداد صورت گرفت تعدادی از شورشیان از پای درآمده اند.

منابع نظامی آمریکا تعداد کشته شدگان را حدود سی نفر گزارش کرده اما گفته اند که از رقم دقیق شورشیان اطلاع دقیقی ندارند.

در بیانیه نیروهای آمریکایی آمده است که این عملیات به منظور دستگیری یکی از فرماندهان گروه حقانی، وابسته به طالبان و شبکه القاعده، در مناطق کوهستانی به اجرا گذاشته شد اما مشخص نیست که آیا این فرد دستگیر شده است یا نه.

این بیانیه می افزاید که تعدادی از این افراد شهروندان غیر افغان وابسته به شبکه القاعده بوده اند و دست کم شش تن از کشته شدگان هم که کمربندهای منفجره به خود بسته بودند، با منفجر کردن آنها خود را کشتند.

به گفته منابع آمریکایی، نیروهای ائتلاف در این عملیات تلفاتی نداشت هر چند یک سرباز وابسته به این نیروها در اثر ترکش انفجار کمربندهای انتحاری زخمی شد.

بیانیه وزارت دفاع ملی

وزارت دفاع ملی افغانستان وقوع این حملات را تایید کرده و گفته است که عملیات نظامی در ولسوالی ورممی ولایت پکتیکا به اجرا گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع دولتی افغانستان همچنین گفته اند که درگیری در این منطقه چند ساعت به طول انجامید و سی و پنج عضو گروه تحت فرمان فردی به نام سنگین در اثر آن تلف شدند و از جمله شش نفر قبل از آنکه توسط نیروهای ائتلاف بازداشت شوند، کمربندهای انفجاری همراه خود را منفجر کردند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی والی پکتیکا گزارش کرده است که شماری از شورشیان با برجای گذاشتن چند دستگاه خودرو (موتر) و موتور سیکل، چند قبضه نارنجک انداز، مسلسل و اسلحه خودکار، توانستند از محل درگیری بگریزند.

ولسوالی ورممی در نزدیکی مرز افغانستان و پاکستان واقع شده است.

به گفته منابع نظامی آمریکایی، مناطق مرزی پاکستان با افغانستان محل حضور و فعالیت شبه نظامیان وابسته به طالبان و القاعده است و عملیات مسلحانه علیه دولت افغانستان توسط این گروه ها سازماندهی و اجرا می شود.

روز چهارشنبه نیز نیروهای ائتلاف از عملیاتی علیه شورشیان مخالف دولت افغانستان خبر دادند و گفتند که در جریان این عملیات، بیش از سی نفر از شورشیان از پای درآمدند.

درخبری دیگر در مورد نا آرامی در افغانستان، وزارت دفاع بریتانیا با صدور بیانیه ای اعلام داشته است که یک عضو واحد تفنگداران دریایی که پنج روز پیش در ماموریتی در ولایت هلمند زخمی شده بود روز چهارشنبه در بیمارستانی در بریتانیا درگذشت.

مطالب مرتبط