به روز شده:  12:34 گرينويچ - جمعه 12 ژوئن 2009 - 22 خرداد 1388

رجنی پران، در برنامه خاطره ها و ترانه ها

در این هفته در برنامه خاطره ها و ترانه ها رجنی پران دختر زنده یاد پرانات، آواز خوان و آهنگساز برجسته و فراموش ناشدنی موسیقی افغانستان، خاطراتی را که از پدر و از زندگی خودش دارد قصه می کند.

رجنی پران که مدت چهارده سال در رادیو افغانستان به حیث گوینده اخبار اردو و پرودیوسر برنامه های فرمایشی کار می کرد از مدت هژده سال به این طرف با خانواده اش در در نیویارک زندگی میکند.

رجنی پران به پنج زبان: دری، پشتو ، اردو ، پنجابی و انگلیسی حرف میزند. رجنی در اوایل با پدرش مرحوم پرانات و مادرش ملکه و دوبرادر و یک خواهرش در شهرنو کابل و بعداً در پایین چوک زندگی میکردند.

مرحوم پرانات در سال 1927میلادی در پایین چوک کابل بدنیا آمد. در اوایل در محافل شخصی آواز میخواند و بعدآ توسط مرحوم استاد برشنا به رادیو افغانستان معرفی شد.

مرحوم پرانات، در آواز خوانی و آهنگسازی سبک خاص خود را داشت

اولین آهنگ پرانات "جنون دارم دلم دیوانهء کیست" نام داشت. از آهنگ های معروف این هنرمند میتوان از آهنگ "آن سلسله مو"، "بسیارپریشانم"، "دل چو از دلربا جدا باشد"، "بی گل رویت"، "من طریق عاشقی"، "هستم به زنجیرت اسیر" و "نامه ات آمد و از بند غم آزاد شدم" نام برد.

پرانات در آواز خوانی و آهنگسازی سبک خاص خود را داشت. از دوستان نزدیکش میتوان از مرحوم ساربان، محترم پیکان، استاد خیال، استاد ارمان و مرحوم طلعت محمود آواز خوان معروف هند نام برد.

برنامه را می توانید اینجا بشنوید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شاد روان پرانات به چهار زبان آواز میخواند و همواره در شام های پنجشنبه و جمعه درخانقاه پایین چوک کابل آهنگ های مذهبی میخواند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.