نهاد های مدنی خواهان افشای جزئیات گفتگو با طالبان

طالبان
Image caption تا حال جزئیات گفتگو با طالبان منتشر نشده است

شماری از نهادهای مدنی افغانستان از دولت این کشور خواسته اند که جزئیات گفتگوهای پنهان با مخالفان مسلح را به مردم و رسانه ها توضیح دهد.

نمایندگان این نهادها و سازمانهای دفاع از حقوق بشر افغانستان می گویند آنها از این نگرانند که حقوق مدنی شهروندان افغان، به ویژه زنان قربانی مصلحت های سیاسی شود.

یکی از سخنگویان رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ به این نگرانی ها می گوید هنوز برای افشای جزئیات این دیدارها بسیار زود است.

بحث در باره گفتگو با طالبان از حدود دو سال پیش به گونه مبهم مطرح بوده است. در برخی موارد اعضای پیشین طالبان و گروههای جهادی ادعا می کنند که در حال میانجیگری میان حکومت افغانستان و مخالفان مسلح دولت اند.

فرماندهان ارشد طالبان این گفتگو ها را رد می کنند، اما حکومت افغانستان به گونه مبهم تایید می کند که مذاکرات ابتدایی با طالبان آغاز شده است.

حقوق بشری و مدنی

حالا نمایندگان نهادهای جامعه مدنی می گویند آنچه آنان را نگران ساخته "ابهام" در چگونگی این گفتگوها است.

مجیب خلوتگر، یکی از مسئولان نهادی موسوم به بنیاد جامعه باز افغانستان از دولت این کشور می خواهد جزئیات گفتگوهای پنهان با مخالفان مسلح دولت را آشکار سازد.

همچنین در بخشی از قطعنامه این نهادها که آقای خلوتگر آن را در نشستی با حضور شماری از فعالان جامعه مدنی و خبرنگاران می خواند، آمده است: "دولت در هر نوع مذاکره با مخالفان باید ارزشهای حقوق بشری و حقوق مدنی شهروندان را در نظر بگیرد. دولت باید روشن سازد که این مذاکرات با چه کسانی انجام می شود، و چه مسائلی در آن مطرح است".

این قطعنامه می افزاید: "دولت و یا هیچ طرفی در هیچ مذاکره ای نباید عدالت را قربانی صلح و یا مصلحت های سیاسی کند."

امضا کنندگان این قطعنامه همچنین گفته اند: "ما معتقدیم که دولت از موضع ضعیف وارد عمل شده و این باعث می شود که به سازش تن داده و ملت را قربانی کند."

عادله محسنی، عضو کمیته مشارکت سیاسی زنان افغانستان نیز در این باره ابراز نگرانی کرد.

خانم محسنی گفت: " ما اطلاعی نداریم که با سرنوشت ما چگونه بازی می شود؟ امروز ما اینجا جمع شده ایم و حرفی برای گفتن داریم، برای این که در واقع ما نگران سرنوشت خود هستیم."

نمایندگان این نهادها همچنین ابراز نگرانی کرده اند که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از موضوع گفتگو با طالبان به عنوان ابزار سیاسی استفاده می شود.

"هنوز زود است"

دولت افغانستان تایید می کند که دیدارهایی با نمایندگان طالبان داشته، اما سیامک هروی، یکی از سخنگویان رئیس جمهور افغانستان می گوید هنوز برای افشای جزئیات این دیدارها بسیار زود است.

آقای سیامک گفت: "قبلاً تلاشهایی برای گفتگوها صورت گرفته و بعضی نشست های ابتدایی هم انجام شده، ولی این نشست ها در حدی نبوده که در آن تفاهم و یا توافقی صورت بگیرد."

او افزود: "اگر پیشرفتی در مذاکرات حاصل شد نتایج آن با مردم افغانستان شریک خواهد شد و به اطلاع همگان خواهد رسید. همچنین مشورتهایی با احزاب سیاسی و نهادهای مدنی افغانستان در این رابطه انجام خواهد شد."

دولت افغانستان می گوید با هر کسی که طرفدار صلح در افغانستان باشد، حاضر به گفتگو است.

طالبان خروج نیروهای خارجی از افغانستان را به عنوان یکی از پیش شرطهای اصلی برای آغاز گفتگو با دولت این کشور اعلام کرده اند.

همچنین دولت افغانستان نیز پیش از این همواره گفته است که طالبان باید به قانون اساسی این کشور احترام بگذارند، دست از جنگ بردارند و به روند سیاسی بپیوندند.

مطالب مرتبط