استفاده شخصی از وسایط نظامی در افغانستان

خودرو پلیس افغانستان
Image caption در سالهای اخیر خودروهای جدیدی در اختیار پلیس و ارتش افغانستان قرار گرفته است

استفاده شخصی از وسایط نظامی توسط برخی از نظامیان در افغانستان انتقادهای شماری از مردم را در این کشور برانگیخته است.

منتقدان می گویند رفت و آمد وسایط نظامی در برخی از محلات تفریحی و پر جمعیت، به ویژه در روزهای تعطیل نگران کننده است.

اگر در روز های تعطیل حدود نیم ساعتی در کنار جاده منتهی به تفریحگاه "بند قرغه" در حومه غربی شهر کابل بایستی، چندین موتر (خودرو) متعلق به نهادهای امنیتی را خواهی دید که زنان، کودکان و افراد غیر نظامی را حمل می کنند و به تفریحگاه می روند.

از مری که در کنار جاده "بند قرغه" دستفروشی می کند می گوید: "این موترها از دولت است و نباید از آنها استفاده های شخصی شود. این موترها برای انتقال کودکان و زنان و رفتن به تفریح نیست."

این حق پلیس است

پغمان، در غرب کابل، باغ بابر، در نزدیکی مرکز شهر کابل و دره سالنگ، در شمال کابل، از مناطق خوش آب و هوایی است که در روزهای تعطیل شاهد حضور شمار زیادی از کارمندان نهادهای امنیتی با موترهای دولتی است.

این درحالی است که وزارت داخله/کشور افغانستان می گوید مقرراتی وجود دارد که بر اساس آن کسانی که از وسایط نظامی "سوء استفاده" می کنند، مجازات می شوند.

اما ازمری بشری، سخنگوی این وزارت می گوید ماموران پلیس با توجه به کار سنگینی که انجام می دهند، حق استفاده شخصی از وسایط نظامی را دارند.

آقای بشری گفت: "به نظر شما آیا این کار خلاف قانون است؟ پلیسی که برای وطن روزانه پنج تا شش نفر کشته می دهد، آیا این حق را نباید داشته باشد که خانواده خود را با استفاده از وسایط نظامی به یک محل تفریحی ببرد؟"

سخنگوی وزارت داخله گفت: "اگر یک مامور پلیس در محلات تفریحی کار خلاف قانون انجام دهد، مجازات خواهد شد، ولی اگر خانواده خود را با در نظر داشت تمام اصول از یک محل به محل دیگر انتقال دهد، این حق پلیس است."

'غیرقانونی'

Image caption ربوده شدن وسایط نظامی توسط مخالفان و استفاده از آنها علیه ادارات و کارمندان دولتی نیز مطرح است

اما محمد یاسین صافی، کارمند پیشین ارتش افغانستان محق دانستن ماموران پلیس را در استفاده شخصی از وسایط نظامی را "امتیازدهی" به آنان و "غیرقانونی" می داند.

به نظر آقای صافی، استفاده شخصی از وسایط نظامی، زمینه "سوء استفاده های بزرگتر" را برای ماموران پلیس فراهم می کند.

آقای صافی گفت: "تلفات پلیس نمی تواند دلیلی برای هر گونه استفاده از وسایط نظامی توسط نظامیان باشد. در گذشته نیز پلیس متحمل تلفات می شد، حتی کوچه به کوچه جنگ بود، اما جلو هر گونه خودسری و سوء استفاده از امکانات دولتی گرفته می شد." با توجه به افزایش ناامنی ها و حمله به نیروهای افغان و خارجی در افغانستان، این نگرانی نیز افزایش یافته که ممکن است وسایط نظامی در محلات پرجمعیت و تفریحی مورد حمله قرار گیرد و سبب تلفات غیر نظامیان شود.

وسایط دولت علیه دولت؟

به علاوه این نگرانی ها، ربوده شدن وسایط نظامی توسط مخالفان و استفاده از آنها علیه ادارات و کارمندان دولتی نیز مطرح است.

در سال های اخیر مواردی وجود داشته است که شورشیان با استفاده از وسایط و لباس نیروهای امنیتی به تاسیسات دولتی حمله کرده اند.

همچنین نگرانی هایی در مورد افتادن وسایط نظامی به دست گروه های تبهکار و قاچاقچی نیز وجود دارد.

یکی از موارد دیگر که همواره مردم از آن انتقاد می کنند عدم نگهدای درست وسایط نظامی است.

در سالهای اخیر وسایط جدیدی در اختیار پلیس و ارتش افغانستان قرار گرفته است، اما به گفته شماری از مردم، نظامیان و ماموران پلیس آنها را با بی توجهی در خیابانها، به ویژه جاده های اسفالت نشده با سرعت زیاد می رانند.

این در حالی است که در برخی موارد سرعت زیاد و بی احتیاطی رانندگان وسایط نظامی در افغانستان حوادث ترافیکی را نیز در پی داشته است.

مطالب مرتبط