تلفات خشونتهای تازه در افغانستان

طالبان، آرشیو
Image caption شورشیان وابسته گروه طالبان، عکس از آرشیو

تازه ترین خشونتها در مناطق مختلف افغانستان منجر به کشته شدن ۱۳ تن از نیروهای امنیتی افغان و ۳۵ شورشی شده است.

وزارت دفاع افغانستان می گوید ۳۰ شورشی وابسته به گروه طالبان و ۹ سرباز ارتش در ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان کشته شده اند.

این وزارت در خبرنامه ای در این مورد گفته است که این افراد در عملیاتی که از دو روز پیش به این سو در منطقه "بالا مرغاب" ولایت بادغیس ادامه دارد، کشته شدند.

بر اساس این خبرنامه، این عملیات با شرکت سربازان ارتش ملی افغانستان و حمایت نیروهای بین الملل برای "پاکسازی شاهراه حلقه ای شمال غرب کشور" به راه انداخته شده است.

بر اساس این خبرنامه، شماری از فرماندهان شورشیان به نام های ملا تور جان، ملا برات، باری داد، حاجی شکر، ملا فیض محمد، عرب فاریابی، ملا سعید، ملا سید میر، خان گل، ملا بورجان، ملا لعل گل و ملازمان نیز در میان کشته شدگان هستند.

وزارت دفاع افغانستان می گوید در این عملیات ۱۴ شورشی، از جمله چند فرمانده آنان بازداشت شده اند.

این وزارت همچنین گفته است که چهار سرباز ارتش افغانستان در این عملیات ناپدید و پنج سرباز دیگر زخمی شده اند.

در خبرنامه وزارت دفاع همچنین آمده است که در این عملیات به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

بر اساس یک خبر دیگر، منابع محلی می گویند انفجار یک بمب در ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان منجر به کشته شدن سه سرباز ارتش شده است.

از سوی دیگر مقامات محلی می گویند در درگیری پلیس با شورشیان در ولایت شرقی کنر سه مامور پلیس کشته و یک تن دیگر زخمی شده است. همچنین یک مامور پلیس در پی کمین طالبان در پکتیکا کشته و سه مامور دیگر زخمی شده اند.

همچنین در گزارشی دیگر از همین ولایت آمده است که چهار مهندس یک شرکت مخابراتی را مردان ناشناس ربوده اند. دو تن از این مهندسان خارجی هستند.

تا اکنون هیچ گروهی مسئولیت ربودن این مهندسان را به دوش نگرفته است.

این حوادث در حالی روی می دهد که وزارت دفاع افغانستان می گوید که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در افغانستان عملیات نظامی خود را علیه شورشیان شدت و گسترش داده است.

وزارت دفاع آغاز و ادامه عملیات در هلمند، پکتیکا، لوگر و بادغیس را نشانه ای از توسعه اقدامات نظامی خود در این زمینه خوانده است.

پیش از این مقامات نظامی افغان گفته بودند که برای بازپس گیری مناطق تحت کنترل طالبان اقداماتی را با حمایت نیروهای بین المللی روی داست دارند.

این مقامات همچنین اعلام کرده بودند که دست کم ۱۰ ولسوالی/فرمانداری در مناطق مختلف افغانستان تحت کنترل طالبان است.

مطالب مرتبط