روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۰ جوزا

روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۰ جوزا

اعلام حمایت محمد محقق و عبدالرشید دوستم، رهبران احزاب وحدت اسلامی مردم و جنبش ملی اسلامی افغانستان از نامزدی حامد کرزی در انتخابات در روزنامه های چاپ امروز بازتاب گسترده ای داشته است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که حمایت این دو حزب از نامزدی آقای کرزی پیروزی او را در انتخابات ریاست جمهوری "قطعی" کرده است.

به نظر روزنامه، حمایت وحدت و جنبش از آقای کرزی به دلیل این که این احزاب در میان هزاره ها و ازبکها نفوذ دارند، چهره ملی او را در میان اقوام برجسته تر می کند.

روزنامه سروش ملت در صفحه نخست خود با عنوان "انتخاب پیش از انتخابات" نوشته که فرایند انتخابات با اعلام حمایت این دو حزب از آقای کرزی وارد "مرحله جدیدی" شده است.

به عقیده سروش ملت، اعلام حمات ائتلاف "محقق-دوستم" از آقای کرزی شانس تشکیل ائتلاف های بزرگ توسط رقبای او را "ضعیف" و امید آنها را تنها به کشاندن انتخابات به دور دوم محدود کرد.

اما روزنامه نخست ائتلاف جدید را "چرخش سیاسی غیرمنتظره" خوانده و افزوده که آقای محقق و آقای دوستم پس از مارشال قسیم فهیم "برای رسیدن به اهداف فردی، بی مروتی های" آقای کرزی را فراموش کرده و در کنار او قرار گرفته اند.

نخست معتقد است که تشکیل این گونه ائتلاف ها ریشه در "ابتذال سیاست" در افغانستان دارد و در این میانه این مردم اند که در هر "بازی چهره های به ظاهر واجب الاحترام" بازنده می شوند.

اعلام حمایت احزاب وحدت و جنبش انتقادهای روزنامه آرمان ملی را بیشتر برانگیخته است. به نظر نویسنده سرمقاله روزنامه، "با هر معامله ای که چنین افراد به نام قومهای خود کرده اند، تنها به تعداد قصرهای فرعونی آنها اضافه شده، اما اقوام آنها با همان بی چارگی به زندگی خود ادامه داده اند."

آرمان ملی تاکید کرده که مردم زیر تاثیر گفتار و فراخوان آنها قرار نگیرند و در آستانه انتخابات با توجه به منافع ملی کشور تصمیم بگیرند.

روزنامه ویسا هم در سرمقاله خود نوشته است که کسی که در انتخابات حمایت می خواهد باید به آرزوها و خواست های مردم توجه کند نه به امتیاز دهی به چند فرد معین.

اگرچه ویسا این گونه "تعاملها" را در انتخابات "معمولی" دانسته، اما تاکید کرده است که در مورد سرنوشت مردم با افراد "معامله" صورت نگیرد.

روزنامه هشت صبح جلب حمایت آقای محقق و آقای دوستم از سوی آقای کرزی را "باج دهی و امتیازبخشی" خوانده و افزوده که "آن چه که در ارگ و در سطح مقامات انجام می شود با قضاوت مردم از زمین تا آسمان فاصله دارد."

هشت صبح همچنین به این عقیده است که آقای کرزی حالا انتخابات را با "محوریت یک چهره" برگزار می کند و این انتخابات به نظر نویسنده، "مشابه انتخاباتی است که در حاکمیت های دیکتاتوری با حضور یک نامزد برگزار می شود."

همین روزنامه در سرمقاله خود به آب انداختن هزاران جلد کتاب در ولایت نیمروز، در جنوب غرب افغانستان را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

مقامات محلی نیمروز هفته گذشته اعلام کردند این کتابها را که توسط چند ناشر و تاجر افغان از ایران به افغانستان وارد شده بود، به دلیل این که این کتابها به "مسائل قومی و مذهبی" دامن می زد، به رودخانه هیرمند انداختند.

به نظر هشت صبح، این چند جلد کتاب نیست که غرق می شود، بلکه در واقع آزادی، دموکراسی، قانونیت و حاکمیت است که غرق می شود. به نوشته نویسنده، این کار در تاریخ به نام آقای کرزی ثبت خواهد شد.

مطالب مرتبط