هزاران سرباز آمریکایی در هلمند جابجا می شوند

سربازان آمریکایی در افغانستان
Image caption باراک اوباما بعد از پیروزی اش تعهد کرد برای بهبود اوضاع امنیتی و تامین امنیت انتخابات 50 هزار سرباز تازه نفس به افغانستان اعزام کند

مقام های افغان می گویند به زودی هزاران سرباز تازه نفس آمریکایی در ولایت آشوب زده هلمند در جنوب افغانستان مستقر خواهند شد.

تعداد این سربازان که قرار است در مناطق مرزی ولایت هلمند جا به جا شوند، ده هزار نفر اعلام شده است.

دولت افغانستان امیدوار است که با حضور این سربازان در ولایت هلمند، مناطقی که هم اکنون در اختیار طالبان است، دوباره به کنترل نیروهای دولتی درآید.

این سربازان، بخشی از 21 هزار نیروی آمریکایی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تعهد کرده برای تقویت مبارزه علیه طالبان، به افغانستان اعزام خواهد کرد.

پیش از این، به گفته مقامات، حدود دو و نیم هزار نفر از این سربازان در ولایت قندهار که از مناطق نا امن جنوب افغانستان است، مستقر شده اند.

تضعیف طالبان؟

عبدالستار میرزک وال، معاون والی هلمند می گوید: "ورود سربازان تازه نفس آمریکایی به هلمند، وضعیت را در مناطق ناوه، بادامچه و گرمسیر بهبود خواهد بخشید. من باور دارم که با حضور این نیروها، مناطقی را که از کنترول دولت بیرون شده، دوباره به بدست خواهیم آورد."

آقای میرزک وال گفت که مقام های محلی در هلمند از نظامیان آمریکایی درخواست کرده اند تا این نیروهای جدید در مناطق مرزی هلمند مستقر شوند تا از تردد جنگجویان مسلح در این مناطق و ورود آنها به هلمند جلوگیری شود.

مقام های افغان می گویند، انتظار می رود در آینده نزدیک شماری از سربازان جدید آمریکایی به ولایت ارزگان نیز اعزام شوند.

پیش از این، صدها سرباز آمریکایی در ولایات لوگر، کنر و قندهار نیز جابجا شده اند. وظیفه اصلی این نیروها، تلاش برای جلوگیری از ورود شورشیان مسلح به افغانستان از مناطقی در بیرون از مرزهای این کشور خوانده شده است.

با تکمیل روند اعزام سربازان جدید آمریکایی به افغانستان، تعداد سربازان این کشور که در افغانستان مشغول جنگ با شورشیان مسلح هستند، به حدود پنجاه هزار نفر می رسد.

آمریکا همواره تلاش داشته کشورهای عضو ناتو را به افزایش سربازان شان در افغانستان تشویق کند.

درگیری های تازه در فراه

مقامات در ولایت فراه در غرب افغانستان می گویند در نبرد میان نیروهای افغان و شورشیان طالب 12 شورشی کشته شدند. به گفته مقام های محلی فراه نبرد صبح روز یکشنبه 31 مه پس از آن آغاز شد که شورشیان طالب بر یک پاسگاه پلیس در ولسوالی پشت رود، حمله کردند.

طالبان تنها کشته شدن سه تن از افراد خود را در این حمله پذیرفته اند. در همین حال نیروهای آیساف در افغانستان از کشته شدن دو سرباز شان در جنوب این کشور خبر داده اند، هنوز جزئیات دقیقی در مورد هویت این سربازان و محل دقیق کشته شدن آن ها به رسانه ها داده نشده است.

مطالب مرتبط