وکلای مدافع افغان: کودک افغان از گوانتامو آزاد شود

زندان گوانتامو
Image caption در هفت سال گذشته دهها زندانی افغان در بازداشتگاه گوانتامو به سر برده اند

انجمن وکلای مدافع افغانستان همزمان با فرارسیدن روز جهانی کودک خواستار آزادی یک کودک افغان از زندان گوانتامو شدند.

این کودک جواد نام دارد و متهم است که در سال ۲۰۰۲، زمانی که تنها ۱۲ سال داشت، یک بمب دستی به سوی یک خودروی نظامی آمریکا پرتاب کرد که در اثر آن دو سرباز آمریکایی و یک مترجم آنها زخمی شدند.

روح الله قاریزاده، رئیس این انجمن در گفتگو با خبرنگاران در کابل گفت جواد را پیش از این مقام های پیشین وزارت داخله/کشور افغانستان به نیروهای آمریکایی تسلیم دادند.

رئیس انجمن وکلای مدافع افغانستان گفت جواد ظرف هفت سال گذشته "برخلاف تمام قوانین بین المللی در زندان گوانتامو به شدت مورد خشونت قرار گرفته است".

آقای قاری زاده گفت: "گرفتاری، دستبند زدن، ضرب و شتم، شکنجه، اهانت، برخوردهای غیرانسانی و سپردن جواد به نیروهای آمریکایی و انتقال او به زندان گوانتامو، همه مغایر قوانین ملی و بین المللی است، زیرا نیروهای آمریکایی به صورت قطع حق نداشتند که جواد خردسال و شهروند افغانستان را جبراً به بگرام و پس از آن به گوانتامو منتقل کنند."

او افزود: "افغانستان به طور قطع پیمان رسمی استرداد مجرمان با آمریکا امضا نکرده و مطابق ماده ۲۸ قانون اساسی افغانستان هیچ یک از اتباع افغانستان به علت متهم بودن به جرمی به دولت خارجی سپرده نمی شود."

اعضای انجمن وکلای مدافع افغانستان می گویند، با آن که دادگاه در گوانتامو حکم آزادی جواد را به دلیل عدم اسناد کافی صادر کرده، اما هنوز هم در زندان به سر می برد.

این انجمن از روسای جمهوری افغانستان و آمریکا درخواست کرد که در باره رهایی جواد از زندان گوانتامو اقدام کنند.

آقای قاری زاده گفت: "به جناب کرزی می گوییم که یکی از فرزندان خردسال شما به طور غیرقانونی هفت سال در گوانتامو مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته است، برای رهایی او هرچه زودتر اقدام کنید. همچنان ما از آقای اوباما تقاضا داریم که همچنان که ایشان فرمانی داده اند در باره بستن در زندان گوانتامو، در این مورد (آزادی جواد) هم توجه کنند."

گل نیک، ماما/دایی جواد گفت که در هفت سال گذشته تلاشهایی را برای آزادی خواهرزاده اش انجام داده و بارها به نهادهای دولتی و کمیسیون حقوق بشر افغانستان مراجعه کرده اما نتیجه ای به دست نیاورده است.

گل نیک گفت زندانی شدن جواد باعث رنج بیش از حد مادرش شده و مادر او دچار افسردگی شدید شده است.

او گفت: "خانواده ما به اندازه ای نگران بود که ۹ ماه در جستجوی جسد جواد بودیم و فکر می کردیم که کسی او را کشته است. سرانجام ما دانستیم که او زندانی است. مادر او پس از شنیدن این خبر اظهار نگرانی می کرد و بیمار شد."

پیش از این کمیسیون حقوق بشر افغانستان هم در باره زندانی شدن جواد ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی او شده بود.

انجمن وکلای مدافع افغانستان می گوید احتمال آن وجود دارد که کودکان دیگری نیز مانند جواد در بازداشتگاههای نیروهای آمریکایی وجود داشته باشند.

این انجمن می گوید دولت افغانستان باید در این مورد تلاش کند و اگر کودکانی در این بازداشتگاه ها وجود داشته باشد، آنها را به بازداشتگاههای افغانستان منتقل کنند.

مطالب مرتبط