وضعیت کودکان در افغانستان 'نگران کننده' است

کودکان افغان
Image caption کودکان در افغانستان از شرایط زیست، تعلیم و تربیه و پیشرفت و شرایط دیگری که برای رشد کودکان لازم است، برخوردار نیستند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل و کمیسیون حقوق بشر افغانستان در روز جهانی کودک وضعیت کودکان این کشور را نگران کننده خوانده اند.

مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گویند میزان خشونت علیه کودکان در مکاتب/مدارس و خانواده ها افزایش یافته و شمار کودکان کارگر نیز بیشتر شده است.

در حال حاضر کودکان زیادی هستند که در کابل و دیگر شهرهای افغانستان به کارهای دشوار فیزیکی مشغولند؛ کارهایی که عمدتاً در قوانین بسیاری از کشورها، از جمله افغانستان گماشتن کودکان به آنها منع شده اند.

مسعود، یکی از هزاران کودکی است که برای تامین زندگی خانواده خود مجبور به انجام کار شده است. او در خیابانهای کابل موتر (خودرو) می شوید.

این کودک ۱۲ ساله می گوید تنها نان آور خانواده خود است و روزانه ۳۰ تا ۴۰ افغانی (۶۰ تا ۸۰ سنت) درآمد دارد و با این پول می تواند چند نان به خانه اش ببرد.

مسعود گفت که کلاس پنجم بود که مجبور به ترک آموزش شد و به دنبال لقمه نانی راه خیابان ها را در پیش گرفت.

مانند مسعود کودکان زیادی را می تواند دید که در خیابانهای شهر کابل مشغول کارهای فیزیکی هستند.

با آن که آمار دقیقی در مورد کودکان کارگر در افغانستان وجود ندارد، اما آقای آهنگ می گوید بیش از ۶۰ هزار کودک تنها در شهر کابل مشغول کارهای شاق هستند. این کمیسیون یکی از دلایل افزایش کودکان کارگر را سطح بالای فقر در میان مردم عنوان می کند.

خشونت

علاوه بر این، کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گوید موارد خشونت علیه کودکان نیز افرایش یافته و باعث نگرانی این کمیسیون شده است.

پرویز آهنگ، یکی از مسئولان این کمیسیون می گوید بررسی های این کمیسیون نشان می دهد که با گذشت هر روز وضعیت کودکان در افغانستان بدتر می شود.

آقای آهنگ گفت: "وضعیت در افغانستان، در کل، هنوز هم نگران کننده است. شمار کودکانی که در خیابانها کار می کنند هر روز افزایش می یابد. موارد خشونت ها در حال افزایش است. همین اکنون ما کودکانی را سراغ داریم که مورد خشونتهای شدید قرار می گیرند."

او افزود: "خشونتها در سطح مکاتب از سوی مسئولان مکاتب بسیار بالا است."

آقای آهنگ می گوید در یک سال گذشته کمیسیون مستقل حقوق بشر ۳۰ مورد تجاوز بر کودکان را ثبت کرده است.

نجیب الله همیم، یکی از مسئولان صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد - یونسف- در افغانستان می گوید اگر چه وضعیت کودکان در مقایسه با سالهای گذشته بهتر شده، اما او می افزاید که در حال حاضر کودکان افغان در وضعیت خوبی قرار ندارند.

آقای همیم گفت: "وضعیت کودکان افغان در مقایسه با سالهای گذشته نسبتاً خوب شده اما آنها در مقایسه با کودکان کشورهای دیگر متاسفانه در شرایط خوبی قرار ندارند."

او افزود: "کودکان در افغانستان از شرایط زیست، تعلیم و تربیه و پیشرفت و شرایط دیگری که برای رشد کودکان لازم است، برخوردار نیستند. به همین دلیل وضعیت کودکان هنوز هم قابل نگرانی است."

این مقام یونیسف آموزش شش میلیون کودک در مدارس را پیشرفتی در زمینه بهبود وضعیت کودکان افغان می داند، اما کیفیت پایین آموزش و پرورش، کمبود امکانات در مدارس و اعمال خشونت علیه کودکان در مدارس و خانواده ها هنوز هم مایه نگرانی سازمانهای مدافع حقوق کودکان است.

اعتیاد

مسئولان کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعتیاد کودکان به مواد مخدر را هم یکی دیگر از موارد نگرانی خود در مورد کودکان می دانند. آقای آهنگ گفت تعدا زیادی از کودکان در افغانستان به مواد مخدر معتاد شده اند.

افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان است و مواد مخدر در این کشور به قیمت کم و به سادگی در دسترس کودکان قرار می گیرد.

مطالب مرتبط