روزنامه های کابل: دوشنبه، ۱۱ جوزا

روز جهانی کودک، از موضوع هایی است که توجه بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل را به خود جلب کرده است.

روز جهانی کودک در کشورهای مختلف در روزهای مختلف تجلیل می شود. در برخی از کشورها، از جمله افغانستان روز جهانی کودک در اول ماه جون (۱۱ جوزا/خرداد) برگزار می شود. هشت صبح در ستون اصلی خود نوشته که در افغانستان بر خلاف معمول، پا گذاشتن کودکان در خانواده ها با "نگرانی هایی" همراه است.

به نظر روزنامه، مواردی از به خطر افتادن جان مادران هنگام زایمان تا درگیر شدن با فقر، محرومیت از آموزش و تجاوز به کودکان، همه شادکامی را از آنان می گیرد.

به نوشته هشت صبح، کودکان در برابر هر گونه آسیبی از هیچ گونه تامینی برخوردار نیستند و زندگی آنان بیشتر به "شانس و تصادف" وابسته است.

روزنامه دولتی اصلاح به بهانه روز جهانی کودک از مشکلات موجود در زندگی کودکان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

به نوشته اصلاح، ۱۵ درصد کودکان به دلیل ناامنی و فقر از آموزش محروم اند و کودک ربایی و تجاوز جنسی نیز از چالشهایی عمده بر سر راه آنان است. نویسنده افزوده که هنوز هم افرادی هستند که کودکان را به کارهای دشوار و حتی برای دزدی و گدایی استخدام می کنند.

سرمقاله نویس اصلاح تاکید کرده است که دولت، سازمان های بین المللی و حامیان افغانستان باید برای "نجات کودکان از منجلاب بدبختی" در این کشور تلاش بیشتری به خرج دهند.

چراغ در سرمقاله خود وضعیت کودکان در افغانستان را "تکان دهند و خجالت آور" دانسته و افزوده که ناامنی، فقر، و محیط آلوده، زندگی را به کام کودکان تلخ کرده است.

به نوشته چراغ، کودکان از آسیبهای جانبی مبارزه با طالبان هم در امان نمانده اند. به نوشته روزنامه، "۶۵ کودک" در بمباران نظامیان آمریکایی در فراه در غرب افغانستان کشته شدند و یک کودک ۱۲ ساله شش سال در زندان گوانتامو به سر برده است.

اراده هم وضعیت کودکان افغان را "نگران" کننده دانسته و نوشته که ادامه جنگ و خشونت در کشور به زندگی کودکان بیشتر از دیگران اثر گذاشته است.

اراده "سربازگیری" از میان کودکان را یکی از مشکلاتی دانسته که آنان را به کام "یاس و ناامیدی" کشانده، اما نویسنده توضیح نداده که کدام گروهها به این کار دست زده اند.

روزنامه از مقامات دولت افغانستان خواسته که برای بهبود زندگی کودکان، به ویژه آموزش آنان برنامه های عملی را روی دست گیرند و کسانی را که از کودکان سوء استفاده می کنند، تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

روزنامه سروش ملت از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده است که از لایه مختلف اجتماعی به عنوان "ابزار" استفاده می کنند و کمتر به مشکل اشتغال در کشور توجه می کنند.

به نوشته روزنامه، مردم هم اعتماد خود را نسبت به "متولیان امور سیاسی" از دست داده اند و به آنها به عنوان "انبان های دلار" نگاه می کنند که به هر شکلی از آنها چند دلاری کند و دیگر هیچ.

نخست با اشاره به اعلام اعزام ۱۰ هزار سرباز جدید آمریکایی در جنوب و غرب افغانستان در آستانه انتخابات این کشور، نوشته که فرایند انتخابات در کنار امکانات سخت افزاری به زمینه ها و سازه های نرم افزاری نیز نیازمند است.

روز گذشته، دهم جوزا/خرداد سخنگوی نظامیان آمریکایی در کابل اعلام کرد که ده هزار سرباز تازه نفس آمریکایی در ولایت های هلمند و فراه مستقر خواهند شد.

نخست از تامین امنیت، امکانات لوژستیکی، سازوکارهای اداری و رقابت های انتخاباتی به عنوان سخت افزار و فرهنگ انتخاباتی، شفافیت، نگاه خردمندانه، آزادی و منطق انتخاب به عنوان نرم افزار در فرایند انتخابات یاد کرده است.

نویسنده ابراز تاسف کرده که هم دست اندرکاران داخلی و هم حامیان مالی روند انتخابات این موضوع را فراموش کرده اند که در برگزاری انتخابات نرم افزارها به همان اندازه سخت افزارها اهمیت دارند.

ماندگار حامد کرزی، رئیس جمهوری و یکی از نامزدهای انتخابات را مورد انتقاد قرار داده که از موضوع گفتگو با طالبان "استفاده ابزاری" می کند.

نویسنده افزوده که هر گونه گفتگویی که مردم در آن نقش نداشته باشند، هیچ گونه "اعتبار حقوقی" ندارد. روزنامه همچنین تاکید کرده که دولت باید جزئیات گفتگو با طالبان را با مردم در میان بگذارد.

مطالب مرتبط