سرمایه گذاری خارجی در کارخانه ذوب آهن هرات

شهرک صنعتی هرات
Image caption شهرک صنعتی هرات

یک شرکت خصوصی ایتالیایی هفتاد میلیون دلار را به هدف افزایش تولیدات کارخانه ذوب آهن در ولایت هرات، سرمایه گذاری کرده است.

کارخانه خصوصی ذوب آهن هرات موسوم به افغان فولاد ، در حال حاضر روزانه ۱۷۰ تن تولید دارد و انتظار می رود با مشارکت شرکت ایتالیایی در این طرح، تولید این کارخانه به مراتب افزایش یابد.

براساس قراردادی که میان شرکت افغان فولاد و شرکت خصوصی ایتالیایی امضا شده، ظرف ده سال آینده ۵۱ درصد سهم کارخانه ذوب آهن به شرکت افغانی و ۴۹ درصد دیگر به شرکت ایتالیایی تعلق خواهد داشت.

خبر سرمایه گذاری شرکت خصوصی ایتالیایی به نام "پیرت انجنیرنگ" در کارخانه ذوب آهن هرات، پس از بازگشت مقام های ولایت هرات و شماری از سرمایه گذاران افغان از ایتالیا اعلام شد.

مقام های محلی در هرات می گویند در این سفر، پیش نویس تفاهم نامه ای میان اتحادیه های صنعتگران هرات و رم نیز آماده شده و بازرگانان افغان در مورد گشایش دفتر مشترک اتحادیه های دو طرف در شهرک صنعتی هرات نیز گفتگو کرده اند.

افزایش تولید

عبدالله رسولی، رئیس کارخانه افغان فولاد در هرات به خبرنگاران گفت که قرار است شرکت "پیرت انجنیرنگ" به ارزش هفتاد میلیون دلار، وسایل و ابزار جدید را برای کارخانه ذوب آهن افغان فولاد خریداری کند و تنها برای ده سال ۴۹ درصد سهم بردارد.

به گفته آقای رسولی، قرار است تا سه هفته دیگر یک گروه هفت نفری از مهندسان ایتالیایی به منظور نصب وسایل جدید این کارخانه به افغانستان سفرکنند.

مسئولان این کارخانه امیدوار هستند که با نصب وسایل و ماشین آلات جدید، توان تولیدی این کارخانه از ۱۷۰ تن به حدود ۵۰۰۰ تن در روز افزایش خواهد یافت.

رئیس کارخانه افغان فولاد می گوید در این صورت افغانستان نیازی به وارد کردن آهن از کشور های دیگر نخواهد داشت.

آقای رسولی همچنین گفت که با تکمیل این پروژه تا سال آینده، پنج هزار نفر در آن به کار مشغول خواهند شد.

در حال حاضر، تنها چهارصد نفر به شمول ۱۵۰ کارگر هندی در این کارخانه مشغول کار هستند.

مطالب مرتبط