مرحله دوم ثبت نام رای دهندگان افغانستان آغاز می شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید بزودی دومین مرحله از ثبت نام رای دهندگان را برای شرکت در انتخابات تابستان امسال آغاز می کند.

مقامات این کمیسیون می گویند این مرحله براساس تقاضای مردم آغاز می شود و در آن گروه های سیار ثبت نام به مناطقی می روند که در مرحله اول، بنا بر مشکلات امنیتی شماری از افراد از ثبت نام باز مانده بودند.

به گفته این مقامات یکی دیگر از دلایل عدم ثبت نام شماری از مردم در مرحله اول، دور بودن مراکز ثبت نام از محلات بود و باش آنان بوده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید که در مرحله اول بیش از چهار میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کردند که این رقم، با افزودن بیش از دوازده میلیون نفری که در انتخابات سال 2004 ثبت نام کرده بودند، به حدود هفده میلیون نفر می رسد.

هرچند مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان امیدوار هستند که با راه اندازی مرحله دوم ثبت نام، تعداد بیشتری از افغانهای واجد شرایط رای دهی ثبت نام کنند، اما معاون این کمیسیون می گوید که احتمال دارد این مرحله از ثبت نام رای دهندگان نیز با مشکلات و موانع بسیاری از ناحیه نا امنی روبرو شود.

زکریا بارکزی، معاون دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید نگرانی های امنیتی هنوز در جنوب و شرق افغانستان با شدت وجود دارد و این مسئله مشکلات زیادی را سر راه گروه های سیار ثبت نام بوجود خواهد آورد.

آقای بارکزی تاکید کرد که ارگانهای امنیتی باید یکجا با این گروه های سیار کار کنند تا احتمال حمله به این گروه ها و کارمندان انتخاباتی تا حداقل کاهش داده شود.

مطالب مرتبط