حمله به آموزگاران در غرب افغانستان

مدرسه ای در افغانستان، عکس از آرشیو
Image caption حمله به مدارس افغانستان اخیراً افزایش یافته است

وزارت معارف/ آموزش و پرورش افغانستان می گوید شورشیان در غرب افغانستان یک آموزگار را کشته، یک آموزگار دیگر را ربوده و یک مدرسه را با انفجار بمبی منهدم کرده اند.

وزارت معارف با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته است که نیمه شب گذشته 11 جوزا/ خرداد شورشیان علاءالدین، معلم مکتب "شاه توت" را در ولسوالی گلستان ولایت فراه در غرب افغانستان کشته اند.

در خبر نامه وزارت معارف همچنین آمده است که شورشیان یک آموزگار دیگر همین مکتب را با خود برده اند.

این خبرنامه می افزاید که شورشیان مدرسه ای را در ولسوالی بالابلوک همین ولایت با انفجار بمبی از بین برده اند.

ساختمان این مدرسه در سال ۱۳۸۶ خورشیدی ساخته شده بود و ۲۲۰ دانش آموز در آن مشغول آموزش بودند.

محمد آصف ننگ، سخنگوی وزارت معارف به بی بی سی گفت که تا حال هیچ فردی به اتهام قتل و ربودن این آموزگاران و انفجار این مدرسه بازداشت نشده است.

اتهام علیه محافظان؟

Image caption تحصیل دختران در برخی مناطق افغانستان همواره با مشکلات و تهدیدهایی همراه بوده است

وزارت معارف از نیروهای امنیتی کشور خواسته است که برای حفظ جان آموزگاران، دانش آموزان و تامین امنیت مدارس توجه بیشتری داشته باشند و همچنین برای آزادی آموزگار ربوده شده تلاش جدی به خرج دهند.

این در حالی است که هفته پیش مردان مسلح دو مدرسه دخترانه را در ولایت لوگر، در جنوب کابل مورد حمله قرار دادند و یکی از این مکاتب را به آتش کشیدند.

دین محمد درویش، سخنگوی والی لوگر در گفتگویی با بی بی سی گفت که یازده مدرسه دیگر به دلیل تهدیدهای امنیتی در این ولایت تعطیل شده اند.

آقای ننگ، که به همراه فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان به ولایت لوگر سفر کرده است، گفت که دو تن از محافظان مدارسی که مورد حمله قرار گرفته، به اتهام حمله به این مدارس بازداشت شده اند.

آقای ننگ احتمال دست داشتن محافظان در انفجار مدرسه فراه را رد کرد و گفت که ویژگی های اجتماعی و امنیتی یک منطقه تا منطقه دیگر تفاوت دارد.

در هفته های اخیر علی رغم انتشار خبرهایی مبنی بر بازگشایی چندین مکتب بسته شده در جنوب و شرق افغانستان، حملات شورشیان علیه مدارس در این کشور افزایش یافته است.

مقام های افغان ادامه حمله به مدارس، آموزگاران و دانش آموزان در این کشور را مایوس کننده خوانده اند.

در حال حاضر حدود ۲۰۰ مکتب در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان به دلیل ناامنی بسته است و دهها هزار دانش آموز به همین دلیل از آموزش محروم شده اند.

مطالب مرتبط