'افزایش کم سابقه' محصولات کشاورزی در افغانستان

گندم
Image caption وزیر کشاورزی افغانستان می گوید این کشورش از لحاظ تولید غله به خودکفایی نزدیک شده است

وزارت کشاورزی افغانستان می گوید میزان محصولات کشاورزی این کشور، امسال در بالاترین سطح تولیدات در سی سال اخیر قرار خواهد گرفت.

مقام های وزارت زراعت افغانستان در یک نشست خبری اعلام کردند که براساس بررسی مشترکی که آنها با سازمان ملل متحد انجام داده اند، مقدار تولیدات زراعتی این کشور، امسال به بیش از شش میلیون تن خواهد رسید.

به گفته این مقام ها، این بررسی ۷۰ درصد افزایش در محصولات کشاورزی را در مقایسه با محصولات کشاورزی سال گذشته در افغانستان نشان می دهد.

بر اساس این بررسی، که از سوی وزارت کشاورزی افغانستان و با همکاری فنی اداره خوار و بار و کشاورزی سازمان ملل (FAO) و برنامه جهانی غذا (WFP) انجام شده، کشتزارهاى گندم در افغانستان در مقایسه با گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است. این بررسی همچنین نشان می دهد که محصولات کشت للمی (دیمی) هم در این کشور به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

محمد آصف رحیمی، وزیر زراعت افغانستان اظهار خوشبینی کرد که در سال جاری خورشیدی این کشور از لحاظ تولیدات غله به خودکفایی نزدیک خواهد شد.

آقای رحیمی گفت: "محصولات امسال ما در ۳۲ سال اخیر بی سابقه پیشبینی شده است. اگر این پیشبینی دقیق باشد، محصولات گندم افغانستان ۵.۱ میلیون تن خواهد بود و مجموع محصولات غله، به شمول برنج، جو و جواری به ۶.۳ میلیون تن بالغ خواهد شد. در صورتی که این پشبینی درست ثابت شود، ما به خودکفایی نزدیک خواهیم شد."

آقای رحیمی دلیل این افزایش در محصولات کشاورزی را میزان بالای بارش، توزیع بذرهای اصلاح شده، تشویق کشاورزان و بازاریابی برای محصولات آن ها و آغاز مبارزه به موقع با آفات طبیعی می داند.

Image caption بارش به موقع و استفاده از بذرهای اصلاح شده از دلائل اصلی افزایش محصولات کشاورزی است

آقای رحیمی گفت دولت برای تشویق کشاورزان و ثابت نگه داشتن سطح تولیدات کشاورزی، نه تنها برای کشاورزان امکانات مالی و فنی فراهم می کند، بلکه در سال جاری حدود ۱۵۰ هزار تن از محصولات زراعتی آنها را خواهد خرید.

با آن که اقتصاد افغانستان متکی به کشاورزی است، اما کشاورزی این کشور چندان پیشرفت نکرده و همه نیازمندی های خوراکی مردم در داخل این کشور تولید نمی شود. این کشور سالانه صدها هزار تن مواد خوراکی از خارج وارد می کند.

افزایش محصولات کشاورزی برای مردم افغانستان خبر خوشی خواهد بود اما کارشناسان شک و تردید هایی را نیز مطرح می کنند که ممکن است انتشار چنین گزارش هایی در آستانه برگزاری انتخابات به دور از مبالغه و مقاصد سیاسی نباشد.

مطالب مرتبط