'آلودگی هوا در کابل سالانه صدها نفر را می کشد'

مقام های دولت افغانستان می گویند بیماری های ناشی از آلودگی محیط زیست، تنها در شهر کابل، پایتخت این کشور، در هر شبانه روز هشت نفر را به کام مرگ می کشاند. این رقم به حدود سه هزار و 60 نفر در سال می رسد.

محمد امین فاطمی، وزیر صحت افغانستان، در روز جهانی محیط زیست در کابل گفت که آلودگی هوا و محیط زیست، بیماری های تنفسی و قلبی را در بین افغان ها افزایش داده است.

اداره ملی محیط زیست افغانستان می گوید، برای کاهش میزان آلودگی هوا و محیط زیست در این کشور خواستار برگزاری یک نشست جهانی با هدف "کمک به وضعیت نابسامان محیط زیستی" شده است.

مقام های دولتی، آلودگی روزافزون هوا در کابل و دیگر شهرهای بزرگ افغانستان را نگران کننده و "چالشی جدی" به شمار می آورند که به رسیدگی و برنامه ریزی فوری نیاز دارد.

دولت افغانستان در سال های اخیر تلاش کرده است تا با کمک برخی نهادهای بین المللی، از آلودگی محیط زیست در این کشور کم کند، اما این تلاش، توفیق چندانی نداشته است.

افزایش جمعیت شهر

کشور افغانستان با وجود نداشتن صنعت قوی و منابع مهم آلاینده آب و هوای کره زمین، سهم مشخصی را در روند آلودگی محیط زیست به خود اختصاص داده است. این امر نه تنها مقام های دولتی را نگران کرده، بلکه موجب نگرانی مردم نیز شده است.

وزارت صحت افغانستان می گوید که حدود هفتاد درصد آلودگی هوا در کابل، پایتخت افغانستان، ناشی از دودی است که از موتورها و وسایل نقلیه متصاعد می شود.

Image caption جمعیت کابل چندین برابر ظرفیت آن است

در شهر کابل، ترافیک سنگین وسایل نقلیه به چشم می خورد. در این شهر که افزایش بی رویه جمعیت آن نیز ادامه دارد، روزانه صدها هزار وسیله نقلیه و هزاران کارخانه کوچک و بزرگ، فعالیت و مواد آلاینده شان را به هوا تزریق می کنند.

حکومت افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که وسایل نقلیه قدیمی را از شهر جمع آوری و نیز کارخانه ها و یا نان پزی ها را تشویق خواهد کرد تا از گاز به عنوان سوخت استفاده کنند، اما این برنامه ها یا به اجرا درنیامده یا میزان اجرای آن به حدی کم بوده که تاثیری بر بهبود وضعیت محیط زیست نداشته است.

وزارت صحت افغانستان می گوید که یکی از دلایل اصلی افزایش آلودگی محیط زیست در کابل، ورود سیل آسای افغان ها از دیگر ولایات و روستاهای افغانستان به این شهر است.

مقام های دولتی می گویند، افزایش جمعیت در کابل که در حال حاضر حدود پنج میلیون نفر تخمین زده می شود، به شدت به وضعیت محیط زیست در این شهر آسیب زده است.

براساس تحقیقی که اداره ملی محیط زیست افغانستان انجام داده، در حال حاضر، ذرات کوچک سمی در فضای این کشور، هفت برابر بیشتر از دیگر کشورهای جهان است.

مطالب مرتبط