نیویورک تایمز:اشتباهات بزرگ ارتش آمریکا در افغانستان

Image caption ژنرال مک کریستال در گذشته فرمانده نیروهای ویژه در عراق بوده است

روزنامه نیویورک تایمز گزارشی را از یک تحقیقات نظامی در آمریکا منتشر کرده که نتیجه آن نشان می دهد ارتش این کشور هنگام حمله هوایی به مواضع طالبان در غرب افغانستان مرتکب اشتباهات بزرگی شده است.

نیویورک تایمز به نقل از یکی از مقامات ارشد آمریکایی نوشته است اگر مقررات نظامی دقیقا رعایت می شد، بعضی از حمله ها به طور حتم متوقف می شد.

یکی از مواردی که در گزارش نیویورک تایمز به آن اشاره شده، بمباران تعدادی ساختمان در ولایت فراه است که افراد مظنون به ارتباط با شبکه القاعده در آن سکونت داشتند.

بمباران این ساختمان ها در محله ای پر جمعیت و در حالی انجام شد که تهدیدی قریب الوقوع از جانب آنها وجود نداشت.

بمباران هوایی نیروهای آمریکایی در منطقه بالابلوک ولایت فراه در اوایل ماه مه ده ها غیرنظامی را کشت.

در مورد تعداد دقیق کشته شدگان هنوز بحث هایی وجود دارد. دولت افغانستان تعداد غیرنظامیانی را که در این حملات کشته شده اند صد و چهل نفر اعلام کرده ولی مقامات آمریکایی این تعداد را "مبالغه آمیز" توصیف کرده اند و تعداد کشته شدگان را بین 20 تا 30 نفر برآورد کرده اند.

Image caption موضوع کشته شدگان غیر نظامی در افغانستان بسیار حساس است

نیویورک تایمز نوشته است گزارش حملات هوایی آمریکا در روز چهارم مه، نشان می دهد که ارتش آمریکا در این رابطه اشتباهات خود را کاملا پذیرفته است."

در همین حال ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده جدید نیروهای آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان می گوید: در صورتی که تعداد قربانیان غیر نظامی در درگیری های علیه شورشیان کاهش نیابد، جنگ را باخته ایم.

ژنرال مک کریستال که در حال حاضر رئیس ستاد مشترک آمریکاست، ماه گذشته جایگزین ژنرال دیوید مک کیرنان شد.

انتصاب ژنرال مک کریستال در حالی صورت می گیرد که آمریکا به نیروهای اعزامی خود در افغانستان افزایش داده است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفته است که انتصاب او، " نگاهی تازه" را با خود به همراه می آورد.

کشته شدن غیرنظامیان در عملیات نیروهای خارجی در افغانستان، از مدت ها قبل به یکی از جنجالی ترین مسایل در روابط افغانستان با کشورهای غربی تبدیل شده است.

منتقدان سیاسی، در عین حالی که از نظامیان خارجی در این زمینه انتقاد می کنند، از دولت افغانستان نیز ناراضی هستند و می گویند این دولت نتوانسته با جدیت بیشتر عملیات نیروهای خارجی را در این کشور اصلاح کند.

مطالب مرتبط