نشریات کابل: پنجشنبه 14 جوزا

مشکلات و چالشهای محیط زیستی در افغانستان، موضوع اصلی بیشتر روزنامه های چاپ کابل است و در کنار آن، مسئله انتخابات و آنچه که گسترش نا امنی در افغانستان خوانده می شود نیز در این روزنامه ها بررسی شده است.

روزنامه دولتی هیواد مطلبی در مورد محیط زیست و نگرانی ها در این مورد اختصاص داده و حفظ محیط زیست را یک "مسئولیت ملی" خوانده است که باید هر شهروند عادی در آن سهیم باشد.

روزنامه نوشته است که اداره ملی محیط زیست افغانستان به همکاری مردم این کشور نیاز دارد ورنه تلاشها برای نگهداری از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی بیشتر هوا در شهرهای افغانستان، به جایی نمی رسد.

روزنامه چراغ نیز به بهانه روز جهانی محیط زیست، به آلودگی هوا در افغانستان توجه کرده و نوشته که هشتاد درصد جنگلات در افغانستان نابود شده، در حالی که بیست درصد باقی مانده نیز در حال از بین رفتن است.

با این حال، نویسنده انتقاد کرده که دولت افغانستان و مراجع مربوط، تلاشی برای جلوگیری از نابودی جنگلات در این کشور به خرج نداده اند.

چراغ از اداره محیط زیست و نهادهای دولتی و غیردولتی درخواست کرده که جلوگیری از آلودگی بیشتر هوا و نابود شدن جنگلات را در ردیف برنامه های اصلی اجرایی خود قرار دهند.

روزنامه آرمان ملی مطلبی را به تبلیغات انتخاباتی پیش از وقت در افغانستان اختصاص داده و حامد کرزی، رییس جمهور کنونی این کشور را به سوءاستفاده از امکانات دولتی به نفع برنامه های انتخاباتی خود متهم کرده است.

نویسنده افزوده که هم اکنون کارمندان حکومتی در افغانستان، با بهره گیری از امکانات دولتی "برای آقای کرزی کمپاین می کنند."

آرمان ملی پرسیده که کدام مرجع در افغانستان می تواند شکایات مردم در مورد این "خلاف ورزی" را دریافت و مورد بررسی قرار دهد؟

نویسنده ادامه داده که وزارت عدلیه (دادگستری)، دادگاه عالی و کمیسیون شکایات انتخاباتی، هر سه از "اخلاص مندان" آقای کرزی هستند.

این روزنامه از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که به تعبیر نویسنده، به دستور حکومت وارد کارزار انتخاباتی نشده اند، درخواست کرده که دور هم جمع شده و در برابر "خلاف رفتاری آقای کرزی موضع بگیرند."

روزنامه دولتی انیس نوشته است که کشته شدن غیرنظامیان، یکی از مسایل نهایت حساس در افغانستان است که حتی می تواند به شکست ماموریت جهانی برای مبارزه با تروریسم بی انجامد.

این روزنامه نوشته که با کشته شدن هر غیرنظامی در عملیات نیروهای خارجی، تعداد بیشتری از افراد نسبت به دولت و نیروهای خارجی بد بین شده و این مسئله می تواند گروه های مسلح مخالف دولت را تقویت کند.

روزنامه ویسا به امنیت کابل، پایتخت توجه کرده و آن را نگران کننده خوانده است.

ویسا نوشته که اخیرا ولایات همجوار کابل و مناطقی که قبلا آرام بودند، شاهد حملات انتحاری و بمبگذاری ها بوده اند که این مسئله به نوشته روزنامه، زنگ خطری برای کابل است.

نویسنده از این ابراز نگرانی کرده که نا امنی ها در افغانستان از جنوب و شرق به شمال و مناطق مرکزی نیز گسترش یافته و تلفات مردم بی گناه را افزایش دهد.

مطالب مرتبط