دهها کشته در خشونتهای تازه در افغانستان

شورشیان وابسته به گروه طالبان در افغانستان-عکس از آرشیو
Image caption شورشیان وابسته به گروه طالبان در افغانستان- عکس از آرشیو

تازه ترین خشونت ها در افغانستان منجر به کشته شدن ۴۱ شورشی و سه مامو پلیس شده است و در دو رویداد جداگانه، پنج غیرنظامی افغان کشته شدند.

نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند در عملیاتی مشترک با نیروهای افغان در ولایت ارزگان، در جنوب این کشور، دست کم ۲۴ شورشی، از جمله یک فرمانده ارشد آنان را کشته اند.

این نیروهای در خبرنامه ای که در این مورد منتشر کرده، گفته اند که این عملیات را در ولسوالی "شهید حساس" این ولایت به راه انداختند.

بر اساس این خبرنامه، نیروهای امنیتی افغان به حمایت نیروهای ائتلاف این عملیات را برای نابود کردن یک "پناهگاه مستحکم" شورشیان در ارزگان به راه انداختند.

نیروهای ائتلاف می گویند در این عملیات به یک انبار بزرگ شورشیان نیز دست یافتند. به گفته آنان، این انبار طوری ذخیره شده بود که ممکن بود با دست زدن به آن همه انبار منفجر شود.

بر اساس خبرنامه نیروهای ائتلاف، این انبار با بمباران جنگنده ها نابود شد.

نظامیان آمریکایی می گویند هنگام بمباران این انبار روستاییان منطقه را ترک کردند و بر اثر انفجار آن به کسی آسیبی نرسید.

در خبرنامه این نیروها همچنین آمده است که در این عملیات بیش از ۹۰ کیلو گرم هیروئین و به تعداد قابل توجهی اونیفورم پلیس و ارتش ملی افغانستان از نیز نزد شورشیان به دست آمد.

نیروهای ائتلاف همچنین گفته اند که در این عملیات یک مامور پلیس زخمی شده و در یک بیمارستان نیروهای ائتلاف تحت درمان قرار گرفته است.

همچنین در یک گزارش دیگر از همین ولایت آمده است که در یک رویداد دیگر یک مامور پلیس کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

از سوی دیگر، ستیزه جویان وابسته به گروه طالبان چهار مرکز نیروهای امنیتی را در ولایت خوست، در جنوب شرق افغانستان به طور همزمان مورد حمله قرار دادند.

نیروهای ناتو در افغانستان می گویند مهاجمان را با حملات هوایی سرکوب کردند و در اثر آن دست کم ۱۷ شورشی کشته شدند. به گفته این نیروها، در این نبردها دو مامور پلیس افغان کشته و دو افسر ارشد پلیس زخمی شدند.

همچنین از ولایت های غزنی و کنر گزارش شده که دو انفجار در این ولایت ها دست کم پنج غیرنظامی را کشته و سه تن دیگر را زخمی کرده است.

مقامات محلی می گویند سه کودک نیز در میان افراد کشته شده قرار دارند.

مطالب مرتبط