افزایش کمک ایران به آموزش و پرورش افغانستان

بهرام محمدیان
Image caption آقای محمدیان گفت ایران در هشت سال گذشته سی میلیون دلار در حوزه فرهنگی و آموزشی به افغانستان کمک کرده است- عکس از سایت وزارت آموزش و پرورش ایران

مقام های ایرانی اعلام کرده اند که کمک های خود در بخش آموزش و پرورش به دولت افغانستان را افزایش می دهند.

بهرام محمدیان، معاون وزارت آموزش و پرورش ایران در مراسم گشایش یک دوره آموزشی معلمان در کابل گفت که ایران با برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت برای آموزگاران افغان، دولت افغانستان را کمک می کند.

به گفته مقامهای ایرانی و افغان در این مرکز ۱۳۷ آموزگار افغان آموزش دیده و در دور دوم آموزشی این مرکز به گفته آقای محمدیان ۱۵۰ آموزگار و استادان مراکز تربیت معلم تحت نظر استادان ایرانی آموزش خواهند دید.

به گفته مقام های افغان، ۵۰ آموزگار افغان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای ایران به این کشور فرستاده شده اند و قرار است ۵۰ معلم دیگر هم برای تحصیل در همین مقطع به دانشگاه های این کشور فرستاده شوند.

معاون وزارت آموزش و پرورش ایران همچنین گفت علاوه بر این ۴۰ نفر از آموزگاران رشته های فنی و حرفه ای مدارس افغانستان پیش از این در تهران آموزش دیده اند.

آقای محمدیان گفت ایران از سال ۱۳۸۰ خورشیدی تا اکنون حدود ۳۰ میلیون دلار در حوزه آموزشی و فرهنگی افغانستان را کمک کرده است.

معاون وزارت آموزش و پرورش ایران همچنین گفت که این وزارت سال گذشته کارشناسان و مولفان وزارت معارف افغانستان را در کار تهیه کتاب های درسی نیز کمک کرده است.

او گفت: "سال قبل با مشارکت هم موفق شدیم که حدود ۳۴ عنوان کتاب تالیف کنیم که شامل کتابهای صنف ها/کلاس های هفتم، هشتم و نهم می شود."

او گفت که این کتاب ها امروز رسماً به فاروق ورک، وزیر معارف افغانستان داده می شود. آقای محمدیان همچنین افزود که این کتاب ها با همکاری دولت ایران چاپ و منتشر خواهد شد.

Image caption آقای محمدیان گفت که ایران در تالیف کتاب های درسی دولت افغانستان را کمک می کند

آقای محمدیان گفت: "خیلی مشتاق هستیم که در آینده نزدیک با اعزام گروه دیگری (از کارشناسان ایرانی به کابل) دست به تالیف و تولید کتاب های صنف های دهم، یازدهم و دوازدهم بزنیم."

ایران پس از هند، دومین کشوری است که در بخش آموزش و پرورش دولت افغانستان را به صورت قابل توجهی کمک کرده است.

کتاب های درسی موجود در مدارس افغانستان با آن که با هزینه هنگفتی به چاپ رسیده، به دلیل ضعف ها و اشتباه های زیادی که در آنها وجود دارد، همواره مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته است.

مشکلات موجود در این کتاب ها در کنار مشکلات فراوانی که بر سر راه آموزش و پرورش افغانستان قرار دارد، باعث افت کیفیت آموزشی در مدارس این کشور شده است.

فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان در این مراسم "پایین بودن سطح کیفیت" آموزش و پرورش را یکی از چالش های بزرگ بر سر راه نظام آموزشی این کشور خواند.

آقای وردک "سطح پایین دانش و معیشت" آموزگاران افغان را از دلائل عمده افت کیفیت آموزش و پرورش در افغانستان دانست.

سطح پایین کیفیت آموزش و پرورش افغانستان در داخل این کشور انتقادهای زیادی را برانگیخته است، اما مقامهای وزارت آموزش و پرورش کمبود منابع مالی و مشکلات امنیتی را از دلائل اصلی این مشکل عنوان کرده اند.

آموزگاران این کشور هم از محدودیت زمینه های آموزشی و تقویت دانش و مهارت های خود و همچنین اندک بودن حقوق خود همواره انتقاد می کنند.

آموزگاران افغان می گویند عدم دسترسی به منابع آموزشی و همچنین شاغل بودن در کارهای دیگر در کنار معلمی، باعث شده که آن ها نتوانند با آمادگی لازم به تدریس بپردازند.

مطالب مرتبط