روزنامه های کابل: شنبه ۱۶ جوزا

موضوع مشارکت مردم در انتخابات، مشکلات کوچی ها در بهسود و همچنین به آب انداختن هزاران جلد کتاب در نیمروز، در روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر مورد بحث قرار گرفته است.

روزنامه دولتی انیس بر مشارکت مردم در انتخابات ۲۹ اسد/مرداد تاکید کرده و آن را مسئولیت "شرعی، اخلاقی و ملی" مردم دانسته است.

سرمقاله نویس انیس همچنین نوشته است که مردم باید با حضور فعال خود مسئولیت های خود را ادا کنند و با مشارکت و حمایت خود از روند انتخابات، بر مشروعیت حکومت آینده مهر تایید بگذارند.

نویسنده در ادامه نوشته است که "اگر ما نتوانستیم در گزینش رهبر سیاسی آینده با تدبیر و عقلانیت تصمیم بگیریم، در آینده هم حق نداریم از نحوه حکومت داری خوب یا بد شاکی باشیم."

اما روزنامه نخست در مطلب اصلی خود با اشاره به روند ثبت نام رای دهندگان نوشته که علاقه مندی مردم به شرکت در انتخابات از نخستین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۳ خورشیدی و انتخابات پارلمانی در سال ۱۳۸۴ به تدریج کاهش یافته است.

روزنامه نحوه کارکرد هشت ساله حکومت در زمینه تامین حقوق و امنیت مردم را از دلائل بی میلی مردم به شرکت در انتخابات دانسته است.

به نظر نخست، بی علاقه گی مردم به شرکت در انتخابات ۲۹ اسد با گروه ها و افرادی که "مقدرات سیاسی کشور را تعیین می کنند" ندارد و به همین دلیل حضور و عدم حضور مردم در انتخابات می تواند "کم اهمیت" تلقی شود.

روزنامه آرمان ملی از درگیری میان کوچیها و روستاییان هزاره در منطقه بهسود در ولایت میدان وردک خبر داده و نوشته است که کریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری و محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در این مورد سکوت کرده اند.

کوچی ها و هزاره های روستایی در بهسود و برخی مناطق دیگر از ده ها سال به این سو بر سر استفاده از چراگاه های این مناطق کشمکش دارند و گاهی تنش میان آنان به درگیری و تلفاتی هم منجر شده است.

روزنامه با انتقاد نوشته که این آقایان در سال گذشته در درگیری های مشابه به ایراد سخنرانی های "تند و نمایشی" پرداختند، اما امسال که هردو از نامزدی حامد کرزی، رئیس جمهوری در انتخابات حمایت می کنند، برای این که به "امتیازات" شان آسیب نرسد، سکوت کرده اند.

آرمان ملی تاکید کرده که آقایان خلیلی و محقق صرف نظر از منافع شخصی خود تلاش کنند تا مشکل کوچی ها و هزاره ها را به هر صورت ممکن حل کنند. ماندگار در صفحه نخست کارتونی را چاپ کرده که در آن مردی با کارد و چنگال در حال خوردن کتابی است که بر روی جلد آن نوشته شده "تاریخ، فرهنگ و علم".

روزنامه در مطلبی که در باره به آب انداختن هزاران جلد کتاب در ولایت نیمروز در دوم جوزا/خرداد توسط مقام های محلی چاپ کرده، وزیر اطلاعات و فرهنگ را مورد انتقاد قرار داده است.

این کتاب ها توسط یک ناشر افغان در ایران چاپ و وارد افغانستان شده بود، ولی مقام های محلی آن را توقیف و سپس به رودخانه هیرمند انداختند. والی نیمروز گفت که در این کتابها به مسائل "قومی و مذهبی" در افغانستان دامن زده شده بود.

به نظر ماندگار، به آب انداختن هزاران جلد کتاب به هیچ صورتی قابل توجیه نیست و این کار می تواند پیامدهای منفی زیادی در پی داشته باشد.

نویسنده همچنین افزوده در حالی که لازم است ناشران با حمایت دولت به سرمایه گذاری در بخش فرهنگی و تجارت کتاب تشویق شوند، این گونه اقدامات جرات سرمایه گذاری در این بخش را از آنان می گیرد.

مطالب مرتبط