روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۷ جوزا

تظاهراتی با شرکت کارگران روزمزد در کابل و مسائل امنیتی در آستانه برگزاری انتخابات در افغانستان، از موضوعهای مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "هرکسی از این نمد کلاهی برای خود می بافد" نوشته که یک حزب سیاسی موسوم به "حزب حفاظت از حقوق بشر و انکشاف افغانستان" در کابل "رسوایی آفرید".

به نوشته این روزنامه، این حزب تظاهراتی را با عنوان "حضور اکثریت مردم افغانستان برای رسیدن فریادشان به گوش جهانیان در قبال تعیین سرنوشت شان" در کابل سازمان داد.

هشت صبح نوشته که سازمان دهندگان تظاهرات کارگران "فقیر و بیچاره" را با وعده پرداخت سیصد افغانی مزد جمع کردند و در آخر کار قصد "فرار" داشتند، اما با مداخله پلیس کارگران پول خود را از آنان گرفتند.

به نظر نویسنده، این حادثه نشان داد که "فقر و بیچارگی مردم" تا چه حدی زمینه "سوء استفاده" از مردم و به خدمت گرفتن آنان برای رسیدن به "اهداف سودجویانه" را فراهم کرده است.

ماندگار هم با اشاره به همین موضوع نوشته است که کارگران روزمزد "بهترین وسیله و ابزار یک بار مصرف" برای مبارزات انتخاباتی و حمایت از قدرتمندان شده اند.

ماندگار نوشته است که در این تظاهرات، که اکثریت شرکت کنندگان آن را کارگران تشکیل می دادند، علاوه بر آن که به این کارگران مزدی داده نشد، ماموران پلیس هم آنان را ضرب و شتم کردند.

روزنامه نخست در گزارش مفصلی با عنوان "شکل جدیدی از مردم فریبی" این همایش را "آیینه واقعی" مبارزات انتخاباتی در کشور خوانده است.

نویسنده در ادامه مطلب با لحن طنزآمیزی افزوده است که برخی نهادها بر این مبارزات که از چندی به این سو آغاز شده "نظارت" هم می کنند.

به نوشته نخست، رئیس حزب "حفاظت از حقوق بشر" در سخنرانی خود هشدار داد که اگر انتخابات به طور شفاف برگزار نشود آن را تحریم خواهد کرد و پس از آن محل همایش را ترک گفت، اما کارگران به خبرنگاران گفتند آنها برای کار به این جا آمده اند و نه برای حمایت از کسی.

روزنامه اراده با توجه به موانع امنیتی در خیابانهای شهر کابل، نوشته که چهره این شهر با این موانع به چهره یک قلعه جنگی شباهت یافته است.

به نوشته اراده، با اجرای هر حمله انتحاری توسط شورشیان به مراکز دولتی در کابل، محدودیت های بیشتر امنیتی در این شهر اعمال می شود و شهر برای ساکنان آن تنگتر می شود.

به نظر نویسنده، اگر طرحهای جدید نهادهای امنیتی، از جمله تشکیل یک فرقه/لشکر جدید برای پشتیبانی پلیس، نصب دوربینهای امنیتی در "مناطق حساس" شهر و جابجایی نمایندگیهای دیپلماتیک در یک محل ویژه می تواند برای بیرون کردن شهر از وضعیت موجود موثر واقع شود.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود تاکید کرده است که مردم در آستانه برگزاری انتخابات به تامین "امنیت بهتر" نیاز دارند.

به نوشته انیس در دو هفته اخیر روزانه "۷۰" نفر نظامی و غیرنظامی در حملات انتحاری، انفجار بمبهای جاسازی شده در کنار جاده و کمین مخالفان کشته یا زخمی می شوند.

انیس همچنین نوشته است که با شدت یافتن اقدامات نظامی علیه مراکز طالبان در افغانستان و پاکستان، آنان تلاش می کنند، برای تلافی این اقدامات، دست به بمبگذاری و حملاتی بزنند.

روزنامه سروش ملت در صفحه نخست خود با عنوان "چرا مهاجران افغان در انتخابات شرکت داده نمی شوند؟" نوشته که محروم کردن بیش از چهار میلیون شهروند کشور، که در خارج به سر می برند، "معقول و منطقی" نیست.

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده است که به دلیل کمبود هزینه برگزاری انتخابات مراکز رایگیری برای مهاجران خارج از کشور ایجاد نخواهد شد.

روزنامه دولت و کمیسیون انتخابات را مورد انتقاد قرار داده که "بخش عظیمی" از شهروندان کشور را به باد فراموشی سپرده و "حقوق قانونی و شهروندی" آنان را نادیده گرفته اند.

مطالب مرتبط