قتل خبرنگار بی بی سی؛ پرونده ای که هنوز بسته نشده

جسد عبدالصمد روحانی، خبرنگار بی بی سی، در هلمند
Image caption جسد عبدالصمد روحانی، خبرنگار بی بی سی، در هلمند

درست یک سال پیش از امروز، بی بی سی، عبدالصمد روحانی خبرنگار خود را در ولایت هلمند از دست داد.

خانواده این خبرنگار فقید بی بی سی هنوز در انتظار شناسایی و محاکمه عاملان قتل او هستند، اما هنوز اقدامی در این زمینه از سوی ارگانهای امنیتی افغانستان صورت نگرفته است.

مقامات افغان می گویند، هنوز تحقیقات آنان در مورد قتل عبدالصمد روحانی، به جایی نرسیده است اما می گویند که باور دارند گروه طالبان در این قتل دست داشته است؛ اتهامی که طالبان آن را رد کرده اند.

انجمن آزاد روزنامه نگاران افغانستان ادعا می کند که شواهدی در دست دارد که در قتل آقای روحانی، شماری از مقامات محلی ولایت هلمند دخیل بوده اند اما به گفته آنها، دولت افغانستان از "افشای این حقایق چشم پوشی می کند."

دو دستگی حکومت

عبدالصمد روحانی، حدود سه سال با بخش های مختلف خبری بی بی سی، در یکی از نا آرام ترین مناطق افغانستان کار کرد.

هلمند؛ جایی که همواره در محور نا امنی ها و فعالیت گروه طالبان قرار داشته و کشت و تولید مواد مخدر نیز در آنجا، گسترده تر از دیگر مناطق افغانستان است.

آقای روحانی، ظرف سه سال کار برای بی بی سی در هلمند، از درگیری میان طالبان و نیروهای دولتی و خارجی گرفته تا مشکلات بی جاشدگان داخلی، کشت و تولید مواد مخدر و مشکلات آموزش و پرورش در این ولایت، گزارش می داد.

روحانی، در هفتم ماه جون سال ۲۰۰۸، به طور ناگهانی در هلمند از سوی افراد مسلح کشته شد و تا هنوز دولت افغانستان قادر به شناسایی و پیگرد عاملان این قتل نشده است.

گلاب منگل، والی هلمند می گوید: "با تاسف باید بگویم که ما تا هنوز نتوانستیم دوسیه(پرونده) قتل شهید عبدالصمد را بسته کنیم. ما مشکلاتی در عرصه امنیتی و اداری داشتیم که به همین دلیل نتوانستیم (تحقیقات را) به کامیابی پیش ببریم. تا هنوز کارهای ما دوام دارد و امیدوار هستیم که در آینده بتوانیم قاتلین را دستگیر کنیم."

Image caption عبدالصمد روحانی، خبرنگار فقید بی بی سی

وحید عمر، یکی از سخنگویان دولت افغانستان می گوید باور کامل دارد که در مرگ روحانی، گروه طالبان دست داشته اند.

آقای عمر می گوید: "من شاهد قضیه ای نبوده ام که دولت افغانستان و یا هیچ نیروی وابسته به دولت افغانستان که باعث مرگ خبرنگار که ما جدا به وظیفه ایشان احترام داریم، شده باشند. من فکر می کنم که در قضیه صمد روحانی و همچنین در قضیه اجمل نقشبندی، مخالفین مردم افغانستان دست داشته اند."

مسئولان محلی؟

با این حال، انجمن آزاد روزنامه نگاران افغانستان می گوید شواهدی مبنی بر دست داشتن شماری از مقام های محلی هلمند در قتل روحانی در اختیار دارند.

رحیم الله سمندر، رئیس این انجمن می گوید: "من مطمئن هستم که وزارت داخله هم می داند اما نمی خواهد که چهره ها را افشا کند. هلمند یک ولایت دشوار برای حکومت افغانستان است، از نظر رقابت های محلی، باندهای مافیایی و مخالفین مسلح. مسایلی وجود دارد که براساس آن نمی خواهند یک تعداد از چهره ها افشا شده و مجازات شوند و نمی خواهند با جنجال روبرو شوند، بنابر این مسئله را مسکوت گذاشته اند."

خانواده عبدالصمد روحانی، از دولت افغانستان به دلیل "عدم پیگیری درست" این قضیه، ناراضی است.

حضرت محمد، برادر روحانی می گوید که آنها هنوز در انتظار شناسایی عاملان این قتل هستند و از حکومت افغانستان می خواهند در این زمینه با جدیت کار کند.

او می گوید: "یک سال از مرگ روحانی گذشت. حکومت چندین بار به ما تعهد سپرد که در این مورد تحقیق می کند، اما هنوز این تحقیق پایان نیافته است."

او می افزاید: "در هر گوشه لشکرگاه، در هر چهارراه و هر جا می روم، روحانی در برابر چشمانم است... ما از حکومت می خواهیم که قاتلان روحانی را بازداشت و مجازات کند."

عبدالصمد روحانی، در هنگام مرگ، بیست و پنج سال داشت.

بی بی سی کشته شدن آقای روحانی را "ضایعه ای بزرگ" خوانده و گفته که "شهامت و تعهد او، نقش مهمی در گزارشدهی بی بی سی از افغانستان در سالهای اخیر داشته است."

مطالب مرتبط