روزنامه های کابل: دوشنبه، ۱۸ جوزا

موانع نهادینه شدن دموکراسی در افغانستان، مسائل انتخاباتی و تجاوز به کودکان از مهمترین موضوعهای بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

هشت صبح با اشاره به برگزاری نشستی با عنوان "بررسی عوامل و موانع نهادینه شدن دموکراسی" در وزارت خارجه افغانستان، نوشته که "عمده ترین دلیل عدم توفیق دموکراسی" در افغانستان "ابزار و وسایلی" است که در اجلاس بن بکار گرفته شد.

اجلاس بن آلمان در سال ۲۰۰۱ میلادی با شرکت گروهها و جناح های مختلف سیاسی افغان تحت نظر سازمان ملل برگزار و براساس موافقتنامه همین اجلاس قدرت در اداره موقت و دولت انتقالی افغانستان میان این گروهها تقسیم شد.

هشت صبح افراد و گروههایی را با عنوان "ابزاری" عنوان کرده که "ماهیتاً ضد دموکراسی" هستند و در این اجلاس برای اداره کشور بکار گرفته شدند.

نویسنده مطلب افزوده که آنان به این دلیل با روند جدید همگام شدند که یکی از رفتن به "گوانتانامو" می ترسید و دیگری می خواست "فرصت" بازتولید اندیشه ها و بازپروری نیروهای پراگنده خود را به دست آورد.

هشت صبح در ادامه نوشته که "در برابر این روند انحرافی" حضور مردم افغانستان یکسره نادیده گرفته شد و اکنون پس از هشت سال همین افراد دوباره برای گرفتن قدرت آمادگی می گیرند.

اما آرمان ملی در مطلبی به نقل از رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه و عبدالحمید مبارز معاون پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ نوشته که "رهبری نظام را کسانی به عهده دارند که به دموکراسی باور ندارند و اساساً دموکرات نیستند."

آرمان ملی نوشته که آقای مبارز در این نشست گفت "دموکراسی تحفه هیچ کشوری برای مردم افغانستان نیست، بلکه حدود یک سده است که روشنفکران برای آن تلاش کرده و حتی جان خود را از دست داده اند."

هفته نامه مجاهد در سرمقاله خود نوشته که پیشبینی تشکیل ائتلافها و حمایت گروهها و سیاستمداران از نامزدهای مختلف در انتخابات آینده، برخلاف دیگر کشورها، بسیار دشوار است.

به نوشته مجاهد، برخی گروهها و سیاستمداران موضع خود را به آسانی ۱۸۰ درجه تغییر می دهند و در این کشور "گروهها و رهبرانی هستند که از مذاکره با یک کاندیدا خارج می شوند و به جناح مخالف می پیوندند."

ظاهراً اشاره تلویحی سرمقاله نویس مجاهد به محمد محقق و عبدالرشید دوستم است که اخیراً پس از گفتگوهایی با نامزدهای مختلف حمایت خود را از نامزدی حامد کرزی اعلام کردند.

به نظر مجاهد، آرایشهای سیاسی در انتخابات آینده بیشتر به "شعبده بازی" مشابه است تا بازی سیاسی. اما نویسنده در ادامه افزوده که مردم به زودی به این سیاستمداران خواهند آموخت که راه آنان با راه "شعبده بازان سیاست" جداست.

"سلامت انتخابات در گرو برنامه های عملی و موثر امنیتی" تیتر اول روزنامه اراده است که در آن نوشته مردم از افزایش مشکلات امنیتی در آستانه انتخابات نگرانند.

به نوشته اراده، باور بیشتر مردم بر این است که دامنه مشکلات امنیتی در روزهای برگزاری انتخابات "گسترده تر" خواهد شد.

نویسنده افزوده که اگر دولت برنامه های موثری را در این زمینه روی دست نگیرد، ممکن است برگزاری انتخابا با "چالش مواجه شود و شفافیت آن کمرنگ شود".

نخست در صفحه اول خود از "افزایش" تجاوز جنسی به کودکان در کشور ابراز نگرانی کرده و به نقل از یک مقام کمیسیون حقوق بشر این کشور نوشته که ظرف یک سال اخیر ۵۰ مورد تجاوز به کودکان تنها در دو ولایت شمالی ثبت شده است.

به نظر نخست، بیشتر عاملان تجاوز جنسی به کودکان "یا از سوی دولت و یا از سوی افراد با رسوخی که در نظام حاکم اند، حمایت می شوند."

روزنامه حکومت افغانستان را مورد انتقاد قرار داده که در اجرای قانون در این مورد و بازداشت و مجازات عاملان تجاوز به کودکان موفقیت چندانی نداشته است.

مطالب مرتبط