کمک فرانسه برای تقویت کشاورزی افغانستان

کشاورز افغان
Image caption جنگ و خشکسالیهای پیهم به کشاورزی افغانستان آسیب رسانده است

فرانسه برای تقویت بخش کشاورزی و توسعه روستایی بیست میلیون دلار به دولت افغانستان کمک کرده است.

مقام های وزارت مالیه/دارایی افغانستان گفته اند که نیمی از این پول برای بازسازی کشاورزی ولایت های کابل و کاپیسا به مصرف خواهد رسید و بخش دیگر آن در برنامه همبستگی ملی هزینه خواهد شد.

این مقام ها می گویند ساختن سدهای آب، توسعه دامداری، توزیع بذرهای اصلاح شده و کود کیمیایی به کشاورزان، از برنامه هایی است که با همین پول در ولسوالی سروبی، در شرق کابل و برخی از ولسوالی های ولایت کاپیسا اجرا خواهد شد.

زیربناهای کشاورزی در افغانستان در اثر جنگ و خشکسالی های پیهم در سالهای گذشته به شدت آسیب دیده و نیازمند بازسازی جدی است.

بسیاری از کشاورزان می گویند ساختن سد های آب در مناطق مختلف افغانستان می تواند زمین های بیشتری را برای کشاورزی آماده کند و این کشور را به خودکفایی تولیدات زراعتی نزدیک کند.

عمر زاخیلوال، وزیر مالیه افغانستان در مراسم امضای قرارداد این کمک گفت ۱۰ میلیون دلار از این کمک در اختیار برنامه همبستگی ملی مربوط به وزارت توسعه روستایی افغانستان قرار خواهد گرفت.

ظرف چند سال اخیر صدها مدرسه، پل، درمانگاه و صدها کیلو متر جاده در مناطق مختلف افغانستان از طریق همین برنامه ساخته شده است.

فرانسه پیش از این هم برای تقویت بخش کشاورزی افغانستان را کمک کرده است. این کشور سال گذشته وعده کرد که ۱۶۵ میلیون دلار به افغانستان کمک خواهد کرد.

فرانسه در سروبی و برخی از مناطق کاپیسا در شمال کابل نیروی نظامی دارد که تحت فرمان ناتو است و در تامین امنیت این مناطق کمک می کنند.

سال گذشته در یک نبرد سنگین با شورشیان مسلح در سروبی ۱۰ سرباز فرانسوی کشته شدند.

شمار کل سربازان فرانسه در افغانستان نزدیک به ۲۸۰۰نفر است.

مطالب مرتبط