روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۹ جوزا

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به موضوع بازپس گیری مناطق تحت کنترل طالبان، تامین امنیت در آستانه انتخابات و افزایش سربازان آمریکایی در افغانستان پرداخته اند.

آرمان ملی این پرسش را در سرمقاله خود مطرح کرده که نیروهای دولتی با آن که از پشتیبانی ارتش دهها کشور جهان برخوردارند، چرا توانایی بیرون کردن ۱۰ ولسوالی از کنترل شورشیان را ندارند.

روزنامه همچنین پرسیده که نیروهای خارجی با داشتن تجهیزات پیشرفته چرا قادر نیستند طالبانی را که اسلحه سیک و راکت انداز دارند، از صحنه کارزار بیرون کنند.

آرمان ملی در ادامه ابراز نگرانی کرده است که اگر نیروهای داخلی و خارجی نتوانند مناطق تحت کنترل طالبان را بازپس گیرند، برگزاری انتخابات با چالش رو برو خواهد شد.

روزنامه دولتی انیس هم ابراز نگرانی کرده است که اگر مناطق تحت کنترل طالبان از کنترل آنان خارج نشود، مشروعیت انتخابات زیر سوال خواهد رفت.

به نوشته این روزنامه دولتی، با آن که طالبان توانایی تشکیل حاکمیت مداوم در هیچ منطقه ای را ندارند، "دولت در برخی مناطق به دلیل ملاحظات سران قومی ترجیح داده است که اداره این مناطق به دوش مخالفان باشد."

انیس تاکید کرده است که نیروهای ناتو و افغان باید برای تامین امنیت این مناطق تلاش بیشتری به خرج دهند تا زمینه مشارکت مردم در انتخابات هموار شود و مشروعیت انتخابات زیر سوال نرود.

اراده با اشاره به ورود شماری دیگر از نیروهای تازه نفس آمریکایی در آستانه برگزاری انتخابات به افغانستان، نوشته که جابجایی آنها در مناطق ناآرام این کشور می تواند "راهکار موثر در کوتاه مدت" باشد.

به نظر روزنامه اما جابجایی این نیروها با توجه به کارکردهای هفت سال گذشته نیروهای خارجی در افغانستان برای درازمدت "تلفات سنگین غیرنظامی" را در پی خواهد داشت.

نویسنده هشدار داده است که اگر نیروهای خارجی در مبارزه با شورشیان از دقت بیشتر کار نگیرند، به میزان دردسرها و بحران موجود در کشور افزوده خواهد شد.

ماندگار در ستون اصلی خود به جستجوی این پرسش پرداخته که افزایش نیروهای خارجی در افغانستان تا چه حدی می تواند به نگرانی های امنیتی در این کشور پایان دهد.

به نظر نویسنده، در داخل افغانستان در این مورد خوشبینی زیادی وجود ندارد.

روزنامه همچنین در پاسخ به این پرسش که هدف آمریکا برای افزایش سربازانش در افغانستان چیست، نوشته که این کشور نخست به نقش نیروهای داخلی "باور ندارد" و دوم آمریکا در منطقه به دنبال "اهداف درازمدت" است.

چراغ در سرمقاله خود نوشته که طالبان خود "تجربه هنگفتی" است برای تامین امنیت و ثبات در منطقه.

به نظر چراغ، این گروه که در "بازیهای اطلاعاتی پاکستان و آمریکا و به کمک دلارهای نفتی کشورهای عربی" به جود آمد، بازده تشکیل این گروه چیزی دیگر است.

به نوشته چراغ، "بازی پاکستان برای طالبانی کردند قضایا و استفاده ابزاری از آنان می تواند سرمایه بزرگی باشد برای سران دولت کابل تا دیگر به دنبال تقسیم قدرت با طالبان نباشند."

روزنامه نخست سخنان اخیر ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده ستاد فرماندهی ارتش آمریکا مبنی بر دریافت حمایت مالی توسط طالبان از منابع خارجی را "خبری کهنه" خوانده است.

به نوشته نخست، طالبان از سالها پیش از منابع مختلف خارجی، از جمله "شیخ های عرب" تحت عنوانهای مختلف کمک مالی دریافت می کردند.

به نظر نویسنده، حالا از بین بردن شبکه حمایت مالی خارجی طالبان "دستاورد بزرگی" است و نه شناسایی و تشخیص آن که به نوشته روزنامه از سالهای پیش واضح بود.

هشت صبح در تیتر اول خود پرسیده است که کمیسیون ویژه نظارت بر رسانه ها در کمیسیون انتخابات چگونه بر رسانه ها نظارت می کند.

این کمیسیون، که پنج عضو دارد نظارت بر بر مبارزات انتخاباتی از طریق رسانه های گروهی و رسیدگی به تخلفات رسانه ای در این مورد، از وظایف عمده آن است.

به نظر هشت صبح، در حالی که هنوز از سرنوشت قانون رسانه های مصوب شورای ملی افغانستان خبری نیست، این کمیسیون کارش را بر ساس کدام قانون آغاز خواهد کرد.

نویسنده معتقد است که اگر این قانون تا یک هفته دیگر، که مبارزات انتخاباتی رسماً آغاز می شود، منتشر نشود، بررسی تخلفات رسانه ای با "مشکلات جدی و سردرگمی مسئولان" همراه خواهد شد.

روزنامه سروش ملت در سرمقاله خود با اشاره به گزارشهایی مبنی بر بازگشت عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی-اسلامی افغانستان به کشور، نوشته که او را نمی توان از دایره خارج کرد.

آقای دوستم سال گذشته پس از بالا گرفتن تنشها در روابط او با اکبر بای، رئیس شورای ترکتباران افغانستان، به ترکیه رفت و در آن زمان برخی خبرها حاکی از آن بود که او به اثر فشار دولت افغانستان به ترکیه رفته است.

سروش ملت به این نظر است که "امروز افغانستان بیش از هر چیز به وحدت ملی، مدارا و تفاهم نیازمند است و نزاع های جنجال برانگیز مشکلی را حل نخواهد کرد."

مطالب مرتبط