پروازهای مسافربری به هلمند از سر گرفته شد

هواپیمای آریانا (عکس از آرشیو)

شرکت هوایی آریانا پس از سالها وقفه پروازهای منظم خود به ولایت هلمند در جنوب افغانستان را از سر گرفته است.

وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان می گوید که این اقدام، برعلاوه ایجاد تسهیلات برای ساکنان هلمند در رفت و آمد، به توسعه اقتصادی در این ولایت نیز کمک خواهد کرد.

ولایت هلمند ظرف سالهای اخیر، در محور نا امنی ها قرار داشته و ساکنان آن، در زمینه رفت و آمد به سایر ولایات، با مشکلات زیادی روبرو بوده اند.

از این پیش، تنها پروازهای نظامی به هلمند صورت می گرفت و مردم عادی این ولایت، در رفت و آمد خود به سایر ولایات، از راه های زمینی استفاد می کردند که در آن عمدتا گروه های مسلح مخالف دولت حضور دارند.

نخستین پرواز

پروازهای مسافربری به هلمند در زمان جنگ های داخلی افغانستان قطع شد و نخستین هواپیمای مسافربری پس از این همه مدت، در فرودگاه ولایت هلمند بر زمین نشست.

هواپیمای انتونوف 24 مربوط به شرکت هوایی آریانا - شرکت هواپیمایی دولتی افغانستان - چهل و چهار مسافر را به لشکرگاه مرکز هلمند انتقال داد.

شماری از مقامات دولتی محلی در هلمند، برای استقبال از نخستین پرواز مسافربری به این ولایت، به فرودگاه هلمند آمدند.

وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان می گوید که هواپیماهای آریانا، از این پس هر هفته یک بار از کابل به هلمند و از هلمند به کابل پرواز خواهند داشت.

در حال حاضر، هزینه سفر یک طرفه به هلمند با استفاده از این پروازها، 7500 افغانی (صد و پنجاه دلار) است اما مقامات می گویند که با آغاز پروازهای سایر شرکت های هوایی به هلمند، این قیمت کاهش خواهد یافت.

در فرودگاه ولایت هلمند که با کمک مالی دوازده و نیم میلیون دلاری آمریکا بازسازی شده، تا حالا تنها پروازهای نظامی صورت می گیرد.

مطالب مرتبط