تلاش برای تقویت تولیدات داخلی افغانستان

تبلیغ تولیدات داخلی افغانستان
Image caption تبلیغ تولیدات داخلی افغانستان

کای آیدی، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در کابل، از تمام ادارات خواست که پس از این از کالاهای تولید شده درافغانستان استفاده کنند.

آقای آیدی گفت که این کار، اقتصاد افغانستان را رونق داده و برای شهروندان افغان زمینه اشتغال را فراهم می کند.

او گفت: "ما در جلسات خود در مورد بخش خصوصی بحث های داشته ایم اما از آنها چیزی نخریده ایم. من امیدوارم که این برای جامعه بین المللی یک رهنمای خوبی باشد؛ آنها نیاز ندارند که برای خرید کالا های مورد ضرورت خود به دوبی بروند، باید آنرا از همین جا بخرند."

نماینده سازمان ملل متحدر در کابل، در جلسه ای با حضور مقام های افغان و سفیر آمریکا در کابل صحبت می کرد.

آقای آیدی می پذیرد که کیفیت تولیدات افغانستان پایین تر از معیارهای بین المللی است، اما او گفت که استفاده از تولیدات افغانی، سرمایه گذاران را تشویق می کند تا بیشتر سرمایه گذاری کرده و در نتیجه، کالاهای با کیفیت بهتری تولید کنند.

کارل ایکن بیری، سفیر آمریکا در کابل نیز در این مورد ابراز همکاری کرد. او گفت که آمریکا سال گذشته قراردادهای را به ارزش یک میلیارد دلار با شرکت های افغانی امضا کرده بود، اما او تعهد کرد که ظرف دو سال آینده، ارزش این گونه قراردادها تا دو برابر افزایش یابد.

سفیر آمریکا در کابل افزود که تلاش می شود پس از این نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان نیز از تولیدات افغانی استفاده کرده و بیشترین قراردادها را با شرکت های افغانی امضا کنند.

براساس آمار دولت افغانستان، هر سال به ارزش شش میلیارد دلار کالاهای تجاری از کشورهای خارجی وارد افغانستان می شود که این کالاها بازار تولیدات داخلی این کشور را به شدت آسیب زده است.

تولیدات افغانستان در حال حاضر از نظر کمیت، نمی تواند حتی جوابگوی نیازمندی های داخلی این کشور باشد، اما تاجران افغان می گویند، اگر دولت افغانستان از آنان حمایت کرده و زمینه های فروش تولیدات افغانی فراهم شود، تولیدات داخلی افغانستان افزایش خواهد یافت.

کمبود انرژی، مواد خام و ماشین های مدرن، تا حد زیادی تولیدات افغانستان را از نظر کمیت و قیمت، در رقابت با کالاهای خارجی صدمه زده است.

مطالب مرتبط