دستور تعلیق وظیفه ژنرال دوستم لغو شد

ژنرال دوستم
Image caption ژنرال دوستم بیش از یک سال گذشته را در ترکیه بسر برده است

رئیس جمهوری افغانستان دستور تعلیق خدمت ژنرال عبدالرشید دوستم از سمت رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح (درستیزوال) افغانستان را لغو کرده است.

در فوریه سال 2008، به دنبال اختلاف ژنرال دوستم با رئیس شورای ترک تباران افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری، ادامه خدمت رئیس ستاد مشترک را به حالت تعلیق در آورد.

اکبربای، رییس شورای ترک تباران افغانستان ادعا کرده بود که ژنرال دوستم او را مورد ضرب و شتم قرار داده و این ماجرا به محاصره خانه ژنرال دوستم از سوی نیروهای پلیس در کابل انجامید و روابط او را با حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان تیره کرد.

با آنکه دادستانی کل (لوی سارنوالی) افغانستان اعلام کرده بود درصورتی که ژنرال دوستم طی یک یا دو روز پس از صدور حکم در دادستانی حضور نیابد، حکم بازداشت او صادر خواهد شد، اما ژنرال دوستم به این دستور اعتنایی نکرد و گفت که رسیدگی به تعلیق او از سمت رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح، در صلاحیت دادستانی کل نیست.

در مقابل سخنگوی حامد کرزی به رسانه ها گفت که دادستانی کل طبق صلاحیت خود این حکم را صادر کرده است.

اقامت طولانی در ترکیه

ژنرال دوستم که بنیانگذار حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و از افراد بانفوذ عمدتا در میان ازبکهای افغانستان است، از زمان بروز این واقعه در سال گذشته تا حالا در ترکیه بسر برده است.

اقامت طولانی ژنرال دوستم در ترکیه و عدم حضور او در افغانستان، به ویژه در شرایطی که آمادگی ها برای برگزاری انتخابات در افغانستان آغاز شده بود، این گمانه زنی را در افکار عمومی ایجاد کرد که گویا ژنرال دوستم اجازه ورود به افغانستان را ندارد.

اعلامیه ای که از سوی ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، علاوه بر اینکه از ادامه کار ژنرال دوستم به عنوان رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح (درستیزوال) خبر داده، تاکید کرده است که آقای دوستم "از تمام حقوق شهروندی برخوردار است و می تواند مانند هر شهروند دیگر افغانستان به داخل و خارج افغانستان سفر کند."

این اعلامیه درست چند ساعت پس از آن منتشر شد که همایون حمیدزاده، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در کنفرانس خبری هفتگی خود در کابل گفته بود که ژنرال دوستم کماکان در حالت تعلیق از خدمت قرار دارد.

حمایت از کرزی

ژنرال دوستم در انتخابات سال 2004، برای بدست آوردن پست ریاست جمهوری با حامد کرزی به رقابت پرداخت و توانست 10 درصد کل آراء را عمدتا به دلیل حمایت رای دهندگان در مناطق ازبک نشین به خود اختصاص داد.

حزب ژنرال دوستم - جنبش ملی اسلامی - اخیرا اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است تا حدود دو ماه دیگر برگزار شود، از حامد کرزی حمایت می کند.

ناظران امور در افغانستان باور دارند که احتمالا تصمیم رئیس جمهوری به لغو دستور تعلیق وظیفه ژنرال دوستم با حمایت جنبش ملی اسلامی از حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری ارتباط دارد.

مطالب مرتبط